To koniec podpisywania papierowych umów o pracę. Od teraz możemy to zrobić zdalnie ze smartfonem w ręce

Praca Technologie Dołącz do dyskusji
To koniec podpisywania papierowych umów o pracę. Od teraz możemy to zrobić zdalnie ze smartfonem w ręce

Usługa mObywatel rozwija się w zawrotnym tempie. Za pośrednictwem tej aplikacji możemy już załatwiać sprawy w urzędach, bankach, sądach czy u notariusza. Nowe funkcje aplikacji są w dalszym ciągu dodawane, a jedną z nich jest możliwość podpisania umowy o pracę. Opracowanie tego rozwiązania było możliwe dzięki współpracy z agencją zatrudnienia Trenkwalder. W tym celu firma popisała porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji.

Proces cyfryzacji popisywania umów o pracę to spora rewolucja na rynku

Oprócz portali związanych z zatrudnieniem, a także wszelakich formularzy podatkowych, cyfryzacja dotknęła także tak ważnej części rynku pracy, jak podpisywanie umów. Do tej pory nie było to możliwe bez posiadania podpisu kwalifikowanego. Mogliśmy go uzyskać po wniesieniu odpowiedniej opłaty, wynoszącej nawet 600zł. Aby zaradzić temu problemowi, agencja pracy Trenkwalder przygotowała rozwiązanie, dzięki któremu podpisanie umowy o pracę będzie dużo prostsze.

Od teraz podpiszesz umowę o pracę zdalnie z dowolnego miejsca

Wprowadzenie tego typu usługi jest ważne z wielu powodów. Mówiła o tym Ewelina Glińska-Kołodziej, dyrektor operacyjna agencji zatrudnienia Trenkwalder.

Zdajemy sobie sprawę, że przyszłość rynku pracy wiąże się z rozwojem usług HR tech, dlatego szukaliśmy rozwiązania, które pozwoliłoby upowszechnić proces zdalnego podpisywania umów bez dodatkowych kosztów ze strony pracownika. Połączyliśmy w tym celu nasz system informatyczny, system do wystawiania jednorazowych podpisów kwalifikowanych i aplikację mObywatel, która potwierdza tożsamość, co jest niezbędne do wystawienia jednorazowego podpisu kwalifikowanego.

Podpisanie umowy w ten sposób opierać się będzie na wykorzystaniu kodów QR. Służyć będą one do potwierdzania przekazania danych osobowych.

Agencja liczy na dużą popularność nowej usługi wśród pracodawców i pracowników

Proces podpisywania umów o pracę do tej pory był bardzo uciążliwy. Wiązał się z koniecznością wizyty w siedzibie firmy lub podpisywania umów papierowych na odległość. Szefowie agencji Trenkwalder liczą przede wszystkim na popularność rozwiązania wśród firm, które oferują kandydatom pracę zdalną. Podpisanie umowy o pracę będzie w tym wypadku niezwykle szybkie i proste.

Wprowadzenie tego typu rozwiązania cyfrowego ma również na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych osobowych osób zatrudnionych. Rezygnacja z papierowych archiwów może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka dostępu do umów osobom niepowołanym. Wprowadzenie cyfrowego systemu sprzęgniętego z aplikacją mObywatel jest również całkowicie zgodne z wymogami przepisów o RODO.