Unieważniono matury z chemii – sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego

Państwo dołącz do dyskusji (3) 03.06.2015
Unieważniono matury z chemii – sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego

Maciej Lewczuk

Cztery lata temu w Ostrowcu Świętokrzyskim unieważniono matury z chemii grupie uczniów. Obecnie sprawa trafiła do Trybunału Konstytucyjnego.

Sprawa unieważnienia matur uczniom z Ostrowca Świętokrzyskiego dotyczy pisemnego egzaminu z chemii. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi orzekła, że powodem zakwestionowania tych prac było ich niesamodzielne napisanie przez maturzystów. W kilku miejscach pojawiły się u nich identyczne odpowiedzi.

Maturzystom unieważniono matury z chemii, przez co nie otrzymali oni żadnych punktów za ten egzamin, a to zamknęło im drogę na studia, gdzie wymagane są oceny z tego przedmiotu. Nie sprawiło ono jednak, że matura nie została im zaliczona, gdyż pisali go jako egzamin dodatkowy, nieobowiązkowy. Kolejny mogli zdawać dopiero za rok.

Maturzyści zaskarżyli otrzymaną decyzję do sądu administracyjnego, który utrzymał ją w mocy, gdyż prawo nie daje takiej możliwości, by kwestionować orzeczenia Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej.

W związku z brakiem możliwości zakwestionowania decyzji komisji uczniowie zdecydowali się odwołać do Trybunału Konstytucyjnego, gdyż wcześniejsze orzeczenie oznaczało, że odebrane im są konstytucyjne prawa obywatelskie. Sprawa jest w toku, a całe postępowanie jest określane jako precedens, gdyż nigdy wcześniej nie było podobnego przypadku.

Masz problemy związane z wynikami lub sposobem przeprowadzania egzaminów i chciałbyś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com