Państwowa Komisja Wyborcza nie jest zadowolona z dodatkowych uprawnień przyznanych mężom zaufania

Państwo Dołącz do dyskusji
Państwowa Komisja Wyborcza nie jest zadowolona z dodatkowych uprawnień przyznanych mężom zaufania

Ostatnia nowelizacja Kodeksu wyborczego sprawiła, że mężowie zaufania zyskali wiele dodatkowych uprawnień. Chodzi m.in. o wysokość diet, a także specjalne udogodnienia dla osób zatrudnionych na umowie o pracę. Jednak te zmiany nie podobają się Państwowej Komisji Wyborczej. Krytykuje ona nie tylko daleko idące ułatwienia dla mężów zaufania, które dotyczą diet i zwolnień z pracy. Przedstawiciele PKW wyrażają także swoje zdanie o prawidłowym sprawowaniu tej funkcji społecznej.

Według PKW mąż zaufania ma pracować dla idei i nie otrzymywać za swoje zajęcie nadmiernych apanaży

Nowelizacja Kodeksu wyborczego i innych ustaw przyznała mężom zaufania dodatkowe prawa. Będą oni mogli otrzymywać m.in. dietę w wysokości 40 proc. zryczałtowanej diety członków obwodowych komisji wyborczych. To jednak nie koniec zmian, gdyż osoby, które zdecydują się na zostanie mężem zaufania, będą mogły skorzystać z dnia wolnego od pracy. Dzień wolny przysługuje w tym wypadku nie tylko w dniu głosowania i liczenia głosów, ale także w dniu następnym. Zwolnienie odbywa się z zachowaniem wszelkich praw do świadczeń z ubezpieczenia społecznego, a także ze stosunku pracy.

Jednak Państwowa Komisja Wyborcza fundamentalnie nie zgadza się z tymi rozwiązaniami. Zdaniem PKW mąż zaufania to funkcja stworzona dla osób, które są żywotnie zainteresowane śledzeniem procesu wyborczego.

PKW krytykuje także regulacje dotyczące dni wolnych od pracy dla mężów zaufania

Przedstawiciele PKW argumentują swoje stanowisko chęcią zapewnienia jak najliczniejszej obsady komisji wyborczej ludźmi ideowymi. Dlatego rozwiązania, które są nakierowane na zapewnieniem dnia wolnego mężowi zaufania, spotykają się ze spora krytyką nie tylko PKW, ale i pracodawców. Właściciele firm narzekają na to, że muszą udzielać mężom zaufania płatnego zwolnienia. PKW natomiast ma bardzo duże wątpliwości, czy mężami zaufania stają się właściwe osoby.

Według PKW rozwiązania prawne, zapewniające dni wolne dla osób, chcących stać się mężami zaufania w swojej komisji wyborczej mogą prowadzić do wypaczenia samej idei tej funkcji społecznej. W takim wypadku mężami zaufania mogą zostawać ludzie, którzy nie są zainteresowani nadzorowaniem przebiegu wyborów, a jedynie chcą otrzymać dodatkowy dzień wolny w pracy i korzyść majątkową w postaci diety.

Wielu członków komisji wyborczych podziela zdanie PKW i opisuje dużą część mężów zaufania jako niezbyt zainteresowanych swoim zajęciem. Spora część osób, które wykonują tę funkcję społeczną wyraża niekiedy wprost swoje oburzenie przeciągającym się procesem wyborczym w komisjach.

Duża część ekspertów podziela jednak pogląd, który mówi o konieczności utrzymania systemu diet, które nie stanowią wynagrodzenia, a jedynie rekompensatę za poświęcony przez obywatela czas. Eksperci zaznaczają także, że takie rozwiązania stanowią nieodłączny element utrzymywania transparentności głosowań w Polsce.