W takim kraju chciałoby się żyć. Maksymalnie uproszczona deklaracja VAT od Kukiz’15

Gorące tematy Podatki dołącz do dyskusji (90) 16.01.2017
W takim kraju chciałoby się żyć. Maksymalnie uproszczona deklaracja VAT od Kukiz’15

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Maksymalnie uproszczona deklaracja VAT zostanie przedstawiona przez klub Kukiz’15.

Deklaracje VAT i ich wypełnianie zabiera przedsiębiorcom sporo czasu i nerwów. Kilkadziesiąt rubryk to według klubu Kukiz’15 zbyt wiele i w związku z tym wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka oświadczył, że maksymalnie uproszczona deklaracja VAT trafiła do Wicepremiera Morawieckiego.

15 grudnia 2016 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano wprowadzoną 1 grudnia 2016 roku ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. W związku z tym powstały deklaracje VAT – VAT-7, VAT-7K, VAT-8, VAT-9M – obowiązujące od 2017 roku.

Deklaracja VAT według Kukiz’15

Wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka powiedział, że klub Kukiz’15 chce, aby weszła w życie uproszczona deklaracja VAT. Obecna ma 60 rubryk, a proponowana przez nich ma mieć jedynie… 6 i mieści się na jednej stronie. Jak wskazywał klub, wypełnianie deklaracji zabiera przedsiębiorcom w Polsce średnio niemal 100 godzin w roku.

deklaracja VAT

Projekt został oddany wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Jak twierdzi wicemarszałek Tyszka, podobnie krótkie deklaracje wykorzystywane są obecnie w wielu innych krajach Unii Europejskiej, jak choćby w Wielkiej Brytanii. Jeden prosty formularz ma zastąpić deklaracje VAT-7, VAT-7K, VAT-7D, VAT-26, P-KOP/MS, P-KOP/RG, FIN-1 i PSD-1.

Projekt jest według klubu Kukiz’15 zgodny z wymaganiami Unii Europejskiej, a powstał, gdyż klubowi zależy na ułatwieniu życia przedsiębiorcom, a nie utrudnianiu na każdym możliwym kroku prowadzenia działalności gospodarczej, czyli jak powiedział Stanisław Tyszka:

kajdan z papieru kancelaryjnego

Sądzicie, że projekt ma szanse wejść w życie, czy jednak przedsiębiorcy będą musieli nadal wypełniać masę rubryczek i być rozliczanym z każdej, nawet najdrobniejszej pomyłki przy wypełnianiu deklaracji?