Nie zaszczepiłeś się przeciwko Covid-19? Dostaniesz SMS-a od Ministerstwa Zdrowia

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (59)
Nie zaszczepiłeś się przeciwko Covid-19? Dostaniesz SMS-a od Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się wysłać SMS-y do niezaszczepionych. Informacja dotrze tylko do tych, którzy mają Internetowe Konto Pacjenta. Resort zdrowia chce w ten sposób zachęcić niezaszczepionych do przyjęcia preparatu. Co znajduje się w treści wiadomości?

Uwaga: zapisz się już dziś

Jeśli jesteś niezaszczepiony, to dostaniesz dziś SMS-a o następującej treści: „Uwaga: Zapisz się już dziś na szczepienie przeciw Covid. W swoim IKP znajdziesz skierowanie. Na osoby zaszczepione nie jest nakładana kwarantanna”. Wśród tych, którzy aktywowali Internetowe Konto Pacjenta jest 900 tys. osób niezaszczepionych. Wysyłanie SMS-ów Ministerstwo Zdrowia zaczęło w poniedziałek o godz. 10.00.

„Czwarta fala epidemii jest falą niezaszczepionych. Dlatego podejmujemy kolejne działania, by dotrzeć z informacją o szczepieniach do najszerszej liczby osób. Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości. Stąd dzisiejsza akcja smsowa nie będzie ostatnią. Przymierzamy się również do wysyłki wiadomości tekstowych, zachęcających do szczepień osoby kończące kwarantannę”, powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski PAP.

Ministerstwo pisze. Nie tylko do niezaszczepionych

Wcześniej Ministerstwo Zdrowia rozesłało ponad 15 mln SMS-ów do osób, które po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia mogą przyjąć trzecią dawkę szczepionki, tzw. przypominającą. Dodatkowo 5 mln wiadomości resort zdrowia wysłał do osób w wieku 50 plus, które trzecią dawką mogą się zaszczepić po 5 miesiącach od pełnego zaszczepienia.

Liczba nowych zakażeń podana w poniedziałek przez Ministerstwo Zdrowia to 13 tys. W ciągu ostatniej doby wykonano 51 tys. testów. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że przybywa chorych na Covid-19, których stan jest na tyle ciężki, że muszą trafić do szpitala. W tej chwili mamy w Polsce 20,5 tys. takich pacjentów. Lekarze, którzy się nimi opiekują informują, że o ile wśród chorych znajdują się też osoby zaszczepione, to wśród ciężko przechodzących tę chorobę, wymagających podłączenia do respiratora, zaszczepionych nie ma.

Nowa mutacja wirusa jest powodem zaplanowanego na dziś spotkania sztabu kryzysowego. Jak powiedział wiceminister Kraska w Polsat News, pojawienie się Omicrona jest bardzo poważną informacją. „Na pewno będziemy się pochylali nad różnymi rozwiązaniami. Bo sytuacja jest inna niż jeszcze kilkanaście dni temu”. Może to oznaczać zaostrzenie rygorów lub przynajmniej egzekwowanie tych istniejących, ale lekceważonych.