Użyczasz auta? Sprawdź, co z Twoim OC

Lokowanie produktu Moto dołącz do dyskusji (37) 28.02.2020
Użyczasz auta? Sprawdź, co z Twoim OC

Materiał Partnera Bezprawnika

Masz samochód, który okazjonalnie lub regularnie komuś użyczasz – np. korzysta z niego Twoje dziecko, współmałżonek lub sąsiad? Jeśli tak, możesz się zastanawiać, jak to wygląda z perspektywy Twojego ubezpieczenia OC. Czy jeśli inny niż Ty kierowca spowoduje nim wypadek, stracisz zniżki? Czy i kiedy warto poinformować ubezpieczyciela o dodatkowym użytkowniku? Podpowiadamy.

Na początek najważniejsza informacja: ubezpieczenie OC pojazdu jest przypisane do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela. Oznacza to, że działa ono również, gdyby wypadek spowodowała inna osoba za jego kierownicą – oczywiście poza standardowymi przypadkami, tj. takimi, gdy wypadek jest spowodowany pod wpływem alkoholu lub sprawca zbiegnie z miejsca zdarzenia.

Dlatego też często zdarza się, że OC auta, którym faktycznie na co dzień kieruje młody kierowca, wykupuje któreś z jego rodziców. Powód jest prosty: chęć obniżenia wysokości składki. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze jest korzystne. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu, jak wygląda zagadnienie „użyczenie samochodu a ubezpieczenie OC” w praktyce.

Użyczenie samochodu a ubezpieczenie OC: jaki kierunek działania jest najbezpieczniejszy?

Przyjrzyjmy się dwóm typowym sytuacjom:

  1. Wyjeżdżasz na wakacje i zostawiasz auto pod opieką sąsiada – oddając mu je do dyspozycji na kilka dni.
  2. Wykupujesz ubezpieczenie OC pojazdu, który regularnie używa inna osoba, np. Twoje dziecko lub współmałżonek.

W każdej z nich postępowanie powinno być nieco inne.

  • W przypadku okazjonalnego użyczania pojazdu nie trzeba zgłaszać tego faktu ubezpieczycielowi. Należy jednak pamiętać, że jeśli kierowca będzie sprawcą wypadku, odbije się to na historii właściciela pojazdu i to on straci swoje zniżki przy odnawianiu OC. Warto w tej sytuacji sporządzić również umowę użyczenia – przyda się np. wówczas, gdyby okazjonalny kierowca został złapany na fotoradarze w trakcie użytkowania Twojego pojazdu. Mając taki dokument, możesz skutecznie uniknąć mandatu.
  • W przypadku regularnego użyczania warto zgłosić ubezpieczycielowi ten fakt lub, jeszcze lepiej, dopisać drugiego użytkownika do OC. Choć jego cena może być w takiej sytuacji nieco wyższa, właściciel nie ryzykuje, że ubezpieczyciel w razie wypadku dokona rekalkulacji stawki OC, która będzie o wiele bardziej dotkliwa.

Warto też pamiętać, że najlepszym sposobem na bezpieczne obniżenie wysokości składki za OC jest skorzystanie z kalkulatorów. Warto na przykład sprawdzić, ile kosztują ubezpieczenia samochodowe w kalkulatorze Rankomat.pl. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych i bez narażania się na dodatkowe koszty zarejestrować wszystkich regularnych użytkowników pojazdu.

Artykuł powstał we współpracy z Rankomat.pl

Tagi::

37 odpowiedzi na “Użyczasz auta? Sprawdź, co z Twoim OC”

  1. Banda złodzieji. Jak ubezpieczenie przypisane do samochodu to co kogo intetesuje komu pozyczam auto.Normalne że obcemu się nie pożycza. Na zachodzie są czasowe ubezpieczenia bez ciągłosci…tam ti dziala a wy zlodziejaszki chcecie wprowadzić re standardy europejskie to zmieńcie na czasowe ubezpieczenia OC …

    • Bez nerwów, możesz pożyczać komu chcesz i OC działa zawsze. Co do dopisywania do OC można to zrobić tylko w przypadku jeżeli druga osoba jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel, jeżeli natomiast nie jest to tak jak wspominałem ubezpieczenie działa zawsze i nikt nie drąży ile kto jeździ i czy to było jednorazowe użyczenie. Wiem co mówię:-)

  2. to właśnie polski patologiczny paradoks ubezpieczeń obowiązkowych – niby są to ubezpieczenia pojazdu ale w rzeczywistości są to ubezpieczenia kierowcy połączonego z pojazdem, ubezpieczyciel wybiera najwyższą kalkulację, najgorszą wersję, dowala domiar i zaokrągla w górę

    ale skoro można to obejść to każdy kombinuje i mamy gruzy jak zdezelowane e36 na drogach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *