Użyczasz auta? Sprawdź, co z Twoim OC

Lokowanie produktu Moto dołącz do dyskusji (37) 28.02.2020
Użyczasz auta? Sprawdź, co z Twoim OC

Materiał Partnera Bezprawnika

Masz samochód, który okazjonalnie lub regularnie komuś użyczasz – np. korzysta z niego Twoje dziecko, współmałżonek lub sąsiad? Jeśli tak, możesz się zastanawiać, jak to wygląda z perspektywy Twojego ubezpieczenia OC. Czy jeśli inny niż Ty kierowca spowoduje nim wypadek, stracisz zniżki? Czy i kiedy warto poinformować ubezpieczyciela o dodatkowym użytkowniku? Podpowiadamy.

Na początek najważniejsza informacja: ubezpieczenie OC pojazdu jest przypisane do konkretnego samochodu, a nie do jego właściciela. Oznacza to, że działa ono również, gdyby wypadek spowodowała inna osoba za jego kierownicą – oczywiście poza standardowymi przypadkami, tj. takimi, gdy wypadek jest spowodowany pod wpływem alkoholu lub sprawca zbiegnie z miejsca zdarzenia.

Dlatego też często zdarza się, że OC auta, którym faktycznie na co dzień kieruje młody kierowca, wykupuje któreś z jego rodziców. Powód jest prosty: chęć obniżenia wysokości składki. Jednak takie rozwiązanie nie zawsze jest korzystne. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu, jak wygląda zagadnienie „użyczenie samochodu a ubezpieczenie OC” w praktyce.

Użyczenie samochodu a ubezpieczenie OC: jaki kierunek działania jest najbezpieczniejszy?

Przyjrzyjmy się dwóm typowym sytuacjom:

  1. Wyjeżdżasz na wakacje i zostawiasz auto pod opieką sąsiada – oddając mu je do dyspozycji na kilka dni.
  2. Wykupujesz ubezpieczenie OC pojazdu, który regularnie używa inna osoba, np. Twoje dziecko lub współmałżonek.

W każdej z nich postępowanie powinno być nieco inne.

  • W przypadku okazjonalnego użyczania pojazdu nie trzeba zgłaszać tego faktu ubezpieczycielowi. Należy jednak pamiętać, że jeśli kierowca będzie sprawcą wypadku, odbije się to na historii właściciela pojazdu i to on straci swoje zniżki przy odnawianiu OC. Warto w tej sytuacji sporządzić również umowę użyczenia – przyda się np. wówczas, gdyby okazjonalny kierowca został złapany na fotoradarze w trakcie użytkowania Twojego pojazdu. Mając taki dokument, możesz skutecznie uniknąć mandatu.
  • W przypadku regularnego użyczania warto zgłosić ubezpieczycielowi ten fakt lub, jeszcze lepiej, dopisać drugiego użytkownika do OC. Choć jego cena może być w takiej sytuacji nieco wyższa, właściciel nie ryzykuje, że ubezpieczyciel w razie wypadku dokona rekalkulacji stawki OC, która będzie o wiele bardziej dotkliwa.

Warto też pamiętać, że najlepszym sposobem na bezpieczne obniżenie wysokości składki za OC jest skorzystanie z kalkulatorów. Warto na przykład sprawdzić, ile kosztują ubezpieczenia samochodowe w kalkulatorze Rankomat.pl. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych i bez narażania się na dodatkowe koszty zarejestrować wszystkich regularnych użytkowników pojazdu.

Artykuł powstał we współpracy z Rankomat.pl

Tagi::