Użytkowanie wieczyste od 2017 zmieni się w prawo własności?

Codzienne Nieruchomości dołącz do dyskusji (20) 13.04.2016
Użytkowanie wieczyste od 2017 zmieni się w prawo własności?

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Prawo się zmienia – użytkowanie wieczyste od 2017 roku zostanie w wielu sytuacjach przekształcone we własność.

Domy wielorodzinne stawiane są na gruncie należącym do wspólnot, spółdzielni i developerów. Mieszkańcy, którzy wykupią mieszkania, wnoszą zazwyczaj coroczne opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu, na którym stoi ich dom. Dzięki nowej ustawie, która ma wejść w życie z początkiem 2017 roku, użytkowanie wieczyste zostanie zamienione na własność.

Użytkowanie wieczyste od 2017 roku

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa prowadzi prace nad ustawą, dzięki której wszyscy mieszkający w domach wielorodzinnych i płacący za użytkowanie wieczyste gruntu, na którym stoi budynek będą mogli bez większych problemów stać się właścicielami tych działek.

Wygląda to, jak sen, gdyż do tej pory, aby przekształcić użytkowanie wieczyste na własność, trzeba było się bardzo napracować i starania mogły pójść na marne. Bez zgody choćby jednego mieszkańca, który należał do grupy ponad połowy udziałowców w danej nieruchomości, nie można było dokonać przekształcenia. Furtką w tym postępowaniu było zwrócenie się o rozstrzygnięcia do sądu, a i tu można było odejść z niczym.

Niestety jest w tym pewien haczyk. Najprawdopodobniej za dokonanie przekształcenia mieszkaniec będzie musiał wnieść opłatę w wysokości 1 proc. wartości gruntu, na którym posadowiony jest budynek z jego lokalem i tylko w przypadku działek oddanych na cele mieszkaniowe. Prawnicy nie są pewni, czy ustawa nie będzie sprzeczna z Konstytucją, ale coś mi się zdaje, że sporo ostatnio działań, które nie do końca są z nią zgodne.

Dodatkowo warto zaznaczyć, że nie będzie to wybór, tylko odgórnie narzucona decyzja, a jeśli opłata za przekształcenie też zostanie narzucona, to wielu ludzi nagle będzie miało spory problem finansowy. Możliwe jednak, że będą udzielane bonifikaty na opłaty za przekształcenie, ale tego też nie wiemy na pewno.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych z przekształceniami gruntów rolnych na działki budowlane, użytkowania wieczystego na własność, uzyskaniem pozwoleń związanych z budynkami lub mieszkaniami, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: Użytkowanie wieczyste od 2017 roku // Pexels