Mniej Polaków zdecyduje się w tym roku na wakacje w kraju. Powodem inflacja i rosnące ceny

Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (1)
Mniej Polaków zdecyduje się w tym roku na wakacje w kraju. Powodem inflacja i rosnące ceny

Inflacja wpływa nie tylko na codzienne decyzje zakupowe Polaków. Rosnące ceny odbiją się też na wyborze kierunków urlopowych podczas nadchodzących wakacji. Coraz więcej naszych rodaków planuje swój wypoczynek tylko i wyłącznie za granicą. Gdzie będą wypoczywać Polacy podczas wakacji 2022?

Badanie sondażowe, przeprowadzone przez pracownię badawczą ARC Rynek i Opinia, pokazało, że największy wpływ na decyzje wakacyjne Polaków ma właśnie inflacja i rosnące ceny. Choć to nie jedyne czynniki.

Rosnące ceny, sytuacja geopolityczna, ryzyko zakażeń Covid-19

Dla 59 proc. badanych wyjazdy wakacyjne są w tym roku droższe niż w ubiegłym. Aż 31 proc. uważa, że ceny są zdecydowanie wyższe. Co piąty badany nie potrafi ocenić wysokości cen. 66 proc. respondentów badania przyznało, że decydując o tegorocznym wyjeździe, weźmie pod uwagę inflację i rosnące ceny.

Jak podaje serwis „Bankier.pl” – co piąty badany wybierze tańsze kierunki wakacyjne, 17 proc. tańsze noclegi, a 10 proc. zrezygnuje z wakacji.

Gdzie będą wypoczywać Polacy podczas wakacji 2022? Ze względu na wzrost cen w Polsce i luzowanie obostrzeń, na nowo wzrasta zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi.

Rok temu 47 proc. badanych deklarowało, że wyjedzie wyłącznie na wakacje w kraju. Wówczas mieliśmy do czynienia z dosyć istotnymi ograniczeniami pandemicznymi i co za nimi szło, z ryzykiem odwołania wyjazdu zagranicznego „w ostatniej chwili”. W tym roku osoby, które chcą na wakacje zostać w Polsce, stanowią 35 proc. respondentów.

Jak mówił Adama Czarnecki z ARC Rynek i Opinia:

Oczywiście pozostaje kwestia cen w turystyce krajowej – branża turystyczna próbuje zrekompensować sobie straty z ostatnich dwóch lat, przez co ceny są też wysokie. Nie jest to do końca właściwa strategia, bo być może lepiej jest przyciągnąć mniej zamożnego turystę polskiego niż żadnego. Tym bardziej że Polska jako kraj zlokalizowany blisko linii frontu może turystycznie ucierpieć z powodu odpływu turystów zagranicznych. Warto pamiętać, że tę lukę mogą wypełnić Polacy pod warunkiem otrzymania dobrej oferty.

Gdzie Polacy będą wypoczywać podczas wakacji 2022?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto spojrzeć na statystyki sprzedaży wyjazdów wakacyjnych. Te postanowił przeanalizować jeden z największych serwisów oferujących wyjazdy urlopowe – wakacje.pl. Statystyki sprzedaży wyjazdów, które odbędą się między 25 kwietnia a 31 października tego roku, pokazały niezaprzeczalnych liderów letnich wojaży.

źródło: wakacje.pl

Na pierwszym miejscu – Turcja, a w niej kilka popularnych wśród turystów regionów. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się Riwiera Turecka nad Morzem Śródziemnym. Udział sprzedaży wycieczek do tego regionu to nieco ponad 58 proc. wszystkich rezerwacji do tego kraju na nadchodzący sezon letni. Jak podaje serwis „podroze.radiozet.pl”:

Ceny wyjazdów na Riwierę Turecką zaczynają się od 1378 zł za tygodniowy pobyt w hotelu 4-gwiazdkowym z wyżywieniem w formie all inclusive (w październiku) i od 1853 zł w okresie wakacji szkolnych.

Popularne regiony w Turcji to również (już trochę droższe) Wybrzeże Morza Egejskiego i Wybrzeże Likijskie. Za tydzień w Turcji Egejskiej trzeba zapłacić 1352 zł w październiku i od 2059 zł w okresie wakacji szkolnych. Ceny w drugim regionie wynoszą odpowiednio 1910 i 2345 zł.

Jak wynika z analizy serwisu „wakacje.pl”, Polacy kochają również greckie wyspy. Kreta, Rodos, Zakynthos, Kos oraz Korfu to kierunki, które odpowiadają za prawie 60 proc. sprzedaży wyjazdów do Grecji w okresie między 25 kwietnia a 31 października tego roku. Wyjazdy do kraju bogów, słońca i oliwek zaczynają się od 1539 zł od osoby w sierpniu i od 1128 zł poza okresem wakacji szkolnych.

Na trzecim miejscu wakacyjnego podium staje Egipt, a właściwie Hurghada, na którą przypada aż 42,8 proc. rezerwacji. Ceny tygodniowych wyjazdów w sezonie letnim zaczynają się w tym przypadku od 1824 zł/os.