Rząd planuje wakacje rachunkowe dla firm. Przedsiębiorcy odroczą zapłatę rachunków za kilka miesięcy w roku

Finanse Firma Dołącz do dyskusji
Rząd planuje wakacje rachunkowe dla firm. Przedsiębiorcy odroczą zapłatę rachunków za kilka miesięcy w roku

O ile rządzący wprowadzili maksymalne limity cen gazu dla gospodarstw domowych (chociaż i to nie uchroniło części obywateli przed kilkuset procentowymi podwyżkami rachunków), o tyle przedsiębiorcy nie mogli liczyć na taką pomoc. Teraz jednak okazuje się, że rządzący mają szykować wakacje rachunkowe dla firm – czyli rozwiązanie analogiczne do wakacji kredytowych, ale dotyczące odroczenia spłaty rachunków za gaz.

Wakacje rachunkowe dla firm

Rząd od początku przekonywał, że zamrożenie cen gazu dla firm nie wchodzi w grę. Jak twierdził na początku grudnia wiceminister finansów Artur Soboń, „byłoby to rozwiązanie zbyt daleko idące”. Ustawa gazowa ostatecznie obejmuje ochroną jedynie kilka grup podmiotów, w tym m.in. gospodarstwa domowe (chociaż już okazało się, że nie do końca) czy podmioty świadczące kluczowe usługi dla społeczeństwa (szpitale, szkoły, przedszkola itd.). Dodatkowo rząd przyjął też program pomocy dla  sektorów energochłonnych; z tego rodzaju wsparcia może jednak skorzystać tylko niewielka część firm, m.in. z takich branż jak hutnictwo czy produkcja cementów i nawozów. Firmy muszą oprócz tego spełniać dodatkowe kryteria.

Jak można było zatem przewidzieć, rachunki za gaz dla większości firm znacząco wzrosły. W bardzo złej sytuacji znalazły się m.in. piekarnie czy cukiernie. Media niemal codziennie donoszą o zamykaniu się kolejnych lokalnych biznesów, które na rynku funkcjonowały nawet przez kilkadziesiąt lat. Inflacja i niebotyczne rachunki zmusiły jednak część przedsiębiorców do zamknięcia działalności.

Być może to przekonało ostatecznie rządzących do tego, by jednak podjąć pewne kroki w celu ochrony przedsiębiorców, ponieważ – jak donosi „DGP” – planowane są wakacje rachunkowe dla firm. Rząd może ogłosić nowe rozwiązanie już wkrótce.

Wakacje kredytowe posłużą za przykład

Co kryje się pod terminem „wakacje rachunkowe dla firm”? Nazwa to nie przypadek – nawiązuje do obowiązujących już wakacji kredytowych, które zostały wprowadzone dla kredytobiorców latem zeszłego roku, w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. W tym roku osoby, które będą chciały skorzystać z wakacji kredytowych, będą mogły odroczyć zapłatę jednej raty kredytu raz na kwartał. Podobne rozwiązanie ma zostać przedstawione w ramach wakacji rachunkowych; przedsiębiorcy również mogliby odroczyć zapłatę rachunków za gaz przez łącznie cztery miesiące w roku. Ostatecznie jednak firmy i tak będą musiały uiścić wymaganą kwotę. Na razie nie wiadomo, czy z nowej formy pomocy będą mogli skorzystać wszyscy przedsiębiorcy, czy też rządzący planują wprowadzić pewne ograniczenia. Trudno też powiedzieć, na jak długo odroczona będzie zapłata rachunków.

Oczywiście wakacje rachunkowe bez wątpienia przydadzą się wielu przedsiębiorcom, ale nie rozwiązują one istoty problemu – czyli astronomicznych podwyżek rachunków. Wszystko zależy od tego, na jak długo przedsiębiorcy będą mogli odroczyć zapłatę – i czy np. mogliby rozłożyć płatność na raty.