Odkładasz pieniądze w ZUS? Zarobiły one więcej niż na jakiejkolwiek lokacie

Państwo Praca Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Odkładasz pieniądze w ZUS? Zarobiły one więcej niż na jakiejkolwiek lokacie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwaloryzował konta emerytalne. Oznacza to, że do składek, które każdy z ubezpieczonych odkłada na koncie w ZUS została dopisana dodatkowa kwota, która ma sprawić, że nie stracą one na wartości. Waloryzacja kont w ZUS dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i pracowników. Łatwo sprawdzić o ile zwiększyła się wartość odłożonych składek.

Praktycznie każdy, kto pracuje lub ma własną działalność, przelewa do ZUS składki na ubezpieczenie emerytalne. To właśnie te pieniądze mają w przyszłości być podstawą do wypłaty świadczeń. Aby nie traciły na wartości, Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku waloryzuje pieniądze, które tam są zebrane.

Waloryzacja kont w ZUS została przeprowadzona na wyższym procencie niż moglibyśmy uzyskać na jakiejkolwiek lokacie

W tym roku stany kont ubezpieczonych zawierające składki na ubezpieczenia emerytalne zostały zwaloryzowane o 9,33%, a subkonta o 7,07%. Oznacza to, że środki zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych są wyżej oprocentowane niż na praktycznie każdej lokacie bankowej. Minusem jest oczywiście fakt, że w przeciwieństwie do pieniędzy na lokacie, tymi z ZUS nie można łatwo dysponować.

Wskaźniki waloryzacji konta i subkonta przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. Na przykład osobie, która zgromadziła na koncie 450 tys. zł ZUS dopisał prawie 42 tys. zł. Jeśli ktoś zgromadził 850 tys. zł, to dzięki waloryzacji zyska ponad 79 tys. zł – informuje ZUS na swojej stronie.

W poprzednich latach wskaźniki waloryzacji były zazwyczaj niższe, chociaż nie aż tak wiele. W 2021 roku stany kont ubezpieczonych wzrosły o 5,41%. Wcześniej te procenty były wyższe, odpowiednio 8,94% w 2020 roku oraz 9,20% w 2019 roku.

Istotniejsze od waloryzacji jest to, ile sam ubezpieczony przelewa do ZUS. To ma największy wpływ na wysokość późniejszych świadczeń

Oczywiście nawet waloryzacje nie sprawią, że emerytury będą u każdego wysokie. Największy wpływ na to, jak wysokie będą świadczenia, ma oczywiście podstawa od której odprowadzane są składki. W przypadku pracowników jest to kwota brutto.

U przedsiębiorców minimalna podstawa wymiaru składek jest ustalana co roku i jest niezależna od wysokości dochodu. Obecnie wynosi ona 3 553,20 złotych, co oznacza, że co miesiąc taki przedsiębiorca przelewa do ZUS składki emerytalne w wysokości 693,58 złotych. Oczywiście każdy może samodzielnie podwyższyć sobie podstawę, od jakiej będzie miał wyliczane składki, jednak mało który przedsiębiorca się na to decyduje.

Drugim czynnikiem, który mocno wpływa na to, że emerytury w przyszłości będą dla wielu niezbyt wysokie, jest niski wiek emerytalny, który obecnie wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 dla mężczyzn. W momencie przejścia na tego typu świadczenie, ZUS dzieli kwotę składek na liczbę miesięcy, które statystycznie do przeżycia ma ubezpieczony. Logiczne więc, że im szybciej taka osoba pójdzie na emeryturę, tym niższa ona będzie.

Stan konta w ZUS łatwo sprawdzić poprzez ZUS PUE

Każdy z ubezpieczonych, może w każdej chwili sprawdzić, ile pieniędzy zebrał na swoim koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy zalogować się do ZUS PUE np. poprzez Profil Zaufany, którym posługuje się już wielu ubezpieczonych.

Aby sprawdzić stan konta, po zalogowaniu się należy wybrać u góry zakładkę Ubezpieczony. Później kliknąć po lewej stronie w opcję Stan konta ubezpieczonego. Możemy wtedy zobaczyć nie tylko to ile mamy zebrane na swoim koncie emerytalnym, ale także jak duża była waloryzacja w naszym wypadku.