Wiadomo już, o ile wzrosną emerytury i renty w 2022 r. Prognozy nie są optymistyczne

Finanse Praca dołącz do dyskusji (2) 15.07.2021
Wiadomo już, o ile wzrosną emerytury i renty w 2022 r. Prognozy nie są optymistyczne

Edyta Wara-Wąsowska

Wiadomo już, o ile wzrosną świadczenia emerytalne i mentalne w przyszłym roku. Waloryzacja rent i emerytur w 2022 r. będzie raczej skromna. 

Waloryzacja rent i emerytur w 2022 r.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed poinformował, ile będzie wynosić waloryzacja rent i emerytur w 2022 r. Rząd przyjmuje, że wskaźnik waloryzacji wyniesie 104 proc. Odpowiedni projekt rozporządzenia Rady Ministrów został opublikowany już w zeszłym tygodniu. Należy podkreślić, że wspomniany wskaźnik w wysokości 104 proc. to absolutne ustawowe minimum.

Jak twierdzi wiceminister, przyjęcie takiego wskaźnika oznacza wzrost świadczeń emerytalnych i rentowych o ok. 50 zł brutto. W dobie szalejącej inflacji dla większości emerytów i rencistów taka podwyżka niestety nie będzie zbyt odczuwalna. Wiceminister zaznaczył jednak jednocześnie, że ostateczną kwotę poznamy dopiero na początku 2022 r. Wszystko zależy bowiem od danych makroekonomicznych GUS. Szwed powoływał się przy tym na sytuację z zeszłego roku, kiedy ostatecznie okazało się, że wskaźnik inflacji jest wyższy.

Czy to powinno zatem rozbudzać nadzieje emerytów i rencistów na wyższą podwyżkę świadczeń? Niespecjalnie. Początkowo prognozy rządu z tamtego roku zakładały, że w 2021 r. najniższe świadczenia (emerytalne) wyniosą 1250 zł brutto. W ostateczności – po uwzględnieniu wskaźnika inflacji – wyniosły… 1250,88 zł brutto. Wydaje się zatem, że nawet jeśli ostatecznie waloryzacja rent i emerytur w 2022 r. będzie trochę wyższa, to nie na tyle, by robiło to jakąkolwiek różnicę.

Emeryci i renciści nie powinni jednak specjalnie się martwić

O ile waloryzacja rent i emerytur w 2022 r. nie przyniesie wybitnych zmian w portfelach emerytów i rencistów, o tyle prawdopodobnie zrobi to Polski Ład. Mowa chociażby o emeryturze bez podatku do 2500 zł. Skorzysta zresztą większość świadczeniobiorców ze względu na podniesienie kwoty wolnej od podatku (chociaż pytanie brzmi, czy rząd będzie konstruował odrębną ulgę dla lepiej uposażonych emerytów i rencistów tak jak ma to zamiar zrobić w przypadku „klasy średniej”).

Oprócz tego emeryci i renciści mają zagwarantowane trzynaste emerytury. Prawdopodobnie to świadczenie – podobnie jak 500 plus – zostanie już na stałe i nawet ewentualna zmiana ekipy rządzącej nie spowoduje jego likwidacji.

Na razie nie wiadomo natomiast, jaka będzie przyszłość czternastek i czy rząd zdecyduje się na kontynuację tego programu (w obecnej lub w zmienionej formie). Wiadomo natomiast, że dodatkowe pieniądze trafią do uprawnionych emerytów i rencistów w listopadzie.