Warszawa przejmie kompleks budynków przy ul. Sobieskiego 100. Od lat były zajmowane przez Federację Rosyjską

Nieruchomości Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (201)
Warszawa przejmie kompleks budynków przy ul. Sobieskiego 100. Od lat były zajmowane przez Federację Rosyjską

Warszawa przejmie pustostan przy ulicy Sobieskiego 100. W ostatnim czasie informowaliśmy o stołecznych nieruchomościach, które przez lata były bezprawnie zajmowane przez Federację Rosyjską. Rosjanie – mimo wyroków sądów – od lat zajmują budynki, będące często nieużytkami, które znajdują się w atrakcyjnych lokalizacjach stolicy. Jak informuje stołeczny ratusz, w krótce ma się to zmienić. W budynku przy ul. Sobieskiego 100 mają trafić uchodźcy z Ukrainy.

Warszawa przejmie nieruchomość przy ul. Sobieskiego 100 – bezprawnie zajmowaną od lat przez Federację Rosyjską

Temat rosyjskich wysp w polskich mediach powraca co jakiś czas. Polska przez lata wysyłała noty dyplomatyczne oraz domagała się wydania nieruchomości. Od lat naliczane były opłaty za najem, choć w rzeczywistości egzekucja długów była niemożliwa. Problem opisywaliśmy także na łamach bezprawnika. Tym razem, z uwagi na okoliczności i ostatnie zdarzenia może być inaczej. Stołeczny ratusz zapowiedział bowiem, że kompleks budynków znajdujących się pod adresem Sobieskiego 100, zostanie wyremontowany, a następnie udostępniony dla uchodźców z Ukrainy.

Nieruchomość nazywana przez warszawiaków potocznie Szpiegowem obrosła wieloma miejskimi legendami. Kaskadowy wieżowiec z okresu lat 70. to jeden z najbardziej wyrazistych symboli warszawskiego brutalizmu. W latach 90′ XX wieku mieścił się tam klub, w którym bawili się głównie Rosjanie. Od wielu lat Szpiegowo stoi odłogiem i wyłącznie straszy miejski krajobraz. To wyjątkowo bulwersujące, zważywszy, że Sąd Okręgowy w Warszawie w treści wyroku z października 2016 roku nakazał władzom rosyjskim oddanie nieruchomości znajdującej się przy ul. Sobieskiego 100. W postępowaniu przed sądem Skarb Państwa oraz m.st. Warszawę reprezentował Prokurator Generalny. Federacja Rosyjska, mimo prawomocnych wyroków w dalszym ciągu ignorowała polskie żądania. Dodatkowo w dalszym ciągu uznają nieruchomość przy ul. Sobieskiego 100 za placówkę dyplomatyczną. Co w znacznym stopniu utrudnia jakiekolwiek starania oraz ewentualną egzekucję, z uwagi na normy prawa międzynarodowego.

Jak jednak zapowiedział przedstawiciel stołecznego ratusza, nieruchomość ma zostać wkrótce przejęta i zagospodarowana tak, aby mogli w niej zostać ulokowanie uciekający przed wojną Ukraińcy. W Internecie pojawiły się także informacje o rychłym zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Federacją Rosyjską, a tym samym odebraniu wszystkich nieruchomości zajmowanych przez Rosjan. Jednak do wszelkich podobnych informacji musimy podchodzić z rezerwą. Sytuacja jest wprawdzie dynamiczna, lecz zerwanie/zawieszenie stosunków dyplomatycznych z putinowską Rosją faktycznie mogłoby doprowadzić do rozwiązania problemu rosyjskich wysp w Warszawie.