Wezwania do korekty e-PITów, problem może dotyczyć milionów Polaków

Podatki Dołącz do dyskusji (209)
Wezwania do korekty e-PITów, problem może dotyczyć milionów Polaków

Już wkrótce może się okazać, że Twój e-PIT wygeneruje kolejne problemy. Miliony Polaków mogą otrzymać wezwania do sprostowania e-PITów, czyli po prostu do korekty zeznania podatkowego. Wszystko przez… brak podpisu w przypadku logowania do systemu Twój e-PIT za pomocą zestawu danych autoryzujących. 

Problemy z Twój e-PIT: ciąg dalszy

Usługa Twój e-PIT miała już kilka wpadek. Najpierw, jak to zwykle bywa, okazało się, że nie można się zalogować, bo system był zbyt przeciążony. Później wyszło na jaw, że mechanizm autoryzacji logowania skrywa poważną lukę. Na tyle poważną, że pracodawcy, który zatrudniali danego podatnika już drugi rok, mogli zajrzeć do zeznania podatkowego pracownika. I na przykład sprawdzić, czy przypadkiem nie pracuje jeszcze gdzieś indziej.

Na koniec dodano benzyny do ognia i mechanizm logowania naprawiono, ale też dodano historię logowania. Co oznaczało, że jeśli pracodawca pokusił się o zajrzenie do zeznania pracownika, to pracownik był w stanie się o tym dowiedzieć.

Koniec końców mnóstwo Polaków mogło jednak złożyć swój PIT drogą elektroniczną. Teraz jednak okazuje się, że  Twój e-PIT może powodować kolejne problemy.

Wezwania do korekty e-PITów

Jak donosi portal PIT.pl, może się jednak okazać, że miliony Polaków otrzyma wezwania do korekty e-PITów. Chodzi o… podpisywanie elektronicznych deklaracji podatkowych. Jeśli ktoś zalogował się do Twój e-PIT przy użyciu profilu zaufanego, wszystko jest w porządku. Kto jednak użył zestawu danych autoryzacyjnych, zdaniem dr Krzysztofa Biernackiego, doradcy podatkowego, może mieć już problem. Zgodnie z polskim prawem podpis elektroniczny (jako jedna z form podpisu deklaracji podatkowej) powinien obejmować pięć elementów. Są to imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia, kwota przychodu. A w przypadku deklaracji składanych przez Twój e-PIT (bez profilu zaufanego) niewątpliwie tego zabrakło.

Ordynacja podatkowa jasno wskazuje, że deklaracja złożona drogą elektroniczną powinna zawierać m.in. jeden podpis. To by mogło z kolei oznaczać, zdaniem dr Biernackiego, że deklaracje w Twój e-PIT nie zostały prawidłowo podpisane. Może to być potraktowane jako błąd formalny. W związku z tym jest możliwa sytuacja, w której fiskus będzie wzywał podatników do uzupełnienia deklaracji, czyli o jej prawidłowe (w rozumieniu prawa) podpisanie. Jego zdaniem prawdopodobny jest tym samym scenariusz, w którym miliony osób otrzymają wezwania do korekty e-PITów.

Oczywiście istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ministerstwo Finansów oficjalnie przyzna, że mimo braków formalnych deklaracje złożone za pośrednictwem Twój e-PIT nie będą wymagać uzupełnienia.