W ubiegłym roku banki i nie tylko mocniej skupiły się na weryfikacji wiarygodności płatniczej obywateli. Efektem tych działań było prześwietlenie rekordowej liczby, wynoszącej ponad 8 milionów dorosłych Polaków. Tak więc można założyć, że u co czwartego dorosłego mieszkańca naszego kraju sprawdzono, jaka jest jego wiarygodność płatnicza. Przy czym niektórych wzięto pod lupę więcej niż raz.
Długi Polaków mają różne źródła – od nieopłaconych rachunków za telefon, przez zaległości alimentacyjne, po nieuregulowany czynsz. Ten trend jest rozpowszechniony wśród różnych grup wiekowych.
Wiarygodność płatnicza Polaków pod lupą
Analiza danych BIG InfoMonitora ujawniła, że spośród sprawdzonych obecnie blisko 2,1 miliona osób kwalifikuje się do grona niesolidnych dłużników. Ich łączne zadłużenie wynosi niemal 47 miliardów złotych. Ponad jedna piąta badanych próbowała zaciągnąć kolejne zobowiązania mimo posiadanych długów.
Problem nieterminowej wypłacalności nie jest domeną jednej grupy społecznej. Niestety dotyka szerokiego spektrum społeczeństwa, od młodych po osoby starsze. Nieco częściej dotyczy jednak osób do 30 roku życia.
Jak Polacy płacą rachunki?
Jak wynika z badania „Jak Polacy płacą rachunki” zrealizowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów przez IMAS International, aż 94 proc. Polaków regularnie opłaca rachunki związane z mieszkaniem. Przede wszystkim prąd i gaz (83 proc.), wywóz śmieci (78 proc.), wodę i ścieki (77 proc.) oraz czynsz (54 proc.) i ogrzewanie (50 proc.).
Ponad jedna trzecia uczestników badania stwierdziła, że przyczyną nieterminowego opłacania rachunków jest w ich przypadku zwykłe zapominalstwo, natomiast jedna czwarta jako powód podała potrzebę pokrycia nieplanowanych wydatków oraz rosnące z roku na rok koszty utrzymania.
Jedna dziesiąta przyznała się, że w ubiegłym roku przynajmniej raz nie uregulowała swojego zobowiązania, zwykle związanego z mieszkaniem, mediami lub kredytem. To odpowiednio 66, 30 i 15 proc. przypadków.
Przykre konsekwencje zadłużenia
Zwiększone działania weryfikacyjne podjęte przez instytucje finansowe są odpowiedzią na rosnącą liczbę niesolidnych płatników. Ci często wpadają w spiralę zadłużenia i pomimo kłopotów finansowych próbują zaciągnąć kolejne pożyczki. To tylko nawarstwia ich problemy. Ze zjawiskiem można walczyć m.in. poprzez specjalny rejestr.
Procedura wpisu do rejestru dłużników jest transparentna i gwarantuje powiadomienie dłużnika z wyprzedzeniem o planach dokonania takiego wpisu. Ma to na celu przede wszystkim zachęcić niesolidnych płatników do uregulowania swoich zobowiązań. I tym samym do uniknięcia wpisu, który nie tyle utrudni, co wręcz uniemożliwi im zaciąganie kolejnych zobowiązań finansowych, w tym nawet robienia zakupów na raty.