Polacy nagminnie fałszują wskazania wodomierzy. Przy okazji też trwale je uszkadzają

Nieruchomości Prawo Dołącz do dyskusji
Polacy nagminnie fałszują wskazania wodomierzy. Przy okazji też trwale je uszkadzają

Każdy z nas chciałby płacić niższe rachunki za wodę, prąd, gaz czy ścieki. Niestety, ale często legalne metody schodzą w umysłach wielu ludzi na dalszy plan, a do gry wchodzą działania karalne w świetle polskiego prawa. Nie inaczej jest w przypadku popularnego fałszowania wskazań wodomierzy za pomocą magnesu. Jednak tego typu działanie oprócz tego, że jest nielegalne, może też niestety trwale uszkodzić urządzenie.

Kreatywność wielu oszustów nie zna granic nawet w przypadku urządzeń mierzących zużywana wodę

Na czym polega ten typ oszustwa? Praca urządzenia jest zakłócana za pomocą magnesu neodymowego, który w niektórych kręgach jest reklamowany jako złoty środek, służący do zmniejszenia rachunków za wodę. Przez długi czas tego typu proceder nie mógł być łatwo wykrywany, co tylko zachęcało wielu właścicieli wodomierzy do stosowania rzekomo genialnego sposobu oszustwa. Działanie tego typu jest możliwe z prozaicznego powodu – magnes neodymowy jest nawet dziesięć razy silniejszy od zwykłego magnesu. Dzięki temu, przyłożony do wodomierza, sprawia, że urządzenie często całkowicie przestaje odmierzać przepływ wody.

Oszustwo tego typu rozpowszechniło się także dlatego, że magnesy tego rodzaju to produkty tanie, które można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Wizja dużych oszczędności skłaniała wiele nieuczciwych osób do stosowania tego oszustwa w sposób regularny, co mogło im przynieść bardzo duże oszczędności. Złodzieje wody jednak nie wiedzą o tym, że wskutek oddziaływania silnym polem magnetycznym na wodomierz, doprowadzają do trwałego uszkodzenia urządzenia.

Obecnie wiele przedsiębiorstw gospodarki komunalnej dysponuje urządzeniami, które pozwalają stwierdzić stosowanie magnesu neodymowego w celu fałszowania wskazań wodomierza. Wielu inkasentów jest także szkolonych w kierunku rozpoznawania powodu manipulacji wskazań, jakie miały miejsce w przypadku konkretnego wodomierza.

Fałszowanie odczytów wodomierzy jest oszustwem. Ustawa z dnia 7. czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków, art. 28 ust. 2 pkt 1 mówi także o możliwych karach finansowych dla nieuczciwych właścicieli wodomierzy:

Kto uszkadza wodomierz główny, zrywa lub uszkadza plomby umieszczone na wodomierzach, urządzeniach pomiarowych lub zaworze odcinającym, a także wpływa na zatrzymanie, lub utratę właściwości lub funkcji meteorologicznych wodomierza głównego lub urządzenia pomiarowego, podlega karze grzywny do 5.000 zł.

Magnesy neodymowe było niedawno masowo stosowane także do fałszowania wskazań liczników energetycznych

Oszustwo „na magnes” rozpowszechniło się nie tylko w przypadku osób, które nie chciały płacić wysokich rachunków za zużycie wody. Magnesy neodymowe stosowane były także do zakłócania pracy liczników energetycznych. Proceder tego typu został jednak znacząco ukrócony poprzez masowe wprowadzenie do użytku liczników elektronicznych, które nie są wrażliwe na działanie pola magnetycznego w tak zauważalny sposób, jak liczniki energetyczne starego typu.