Tu sprawdzisz, czy wyciek danych z Facebooka dotyczy również Ciebie

Technologie Dołącz do dyskusji (82)
Tu sprawdzisz, czy wyciek danych z Facebooka dotyczy również Ciebie

Afera związana z wyciekiem danych z Facebooka do firmy Cambridge Analytica nie cichnie. Facebook dwoi się i troi, aby użytkownicy serwisu nie odwrócili się od dzieła życia Marka Zuckerberga. Uruchomiono m.in. serwis, w którym łatwo sprawdzisz, czy Twoje dane wyciekły z Facebooka. Jak to zrobić? Już wyjaśniamy.

Facebook nie jest serwisem społecznościowym, jest… firmą zajmującą się ochroną danych osobowych. To nie żart, tak twierdzi sam Facebook we wpisie na swoim blogu, w którym napisano m.in., że najważniejszym zadaniem serwisu jest ochrona danych klientów. Oczywiście, nie da się ukryć – i nikt chyba tego specjalnie nie robi – że chodzi w tym wypadku wyłącznie o kwestie PR-owe. Na co dzień pracownicy Facebooka zajmują się raczej dodawaniem kolejnych wodotrysków do serwisu społecznościowego używanego przez 2 miliardy ludzi. Oburzenie społeczne wywołane informacją o wycieku danych do firmy Cambridge Analytica wzbudziło jednak duży niepokój wśród pracowników Facebooka, którzy muszą się zmierzyć z problemem, jakiego spółka Facebook Inc. do tej pory nie widziała.

Wyciek danych z Facebooka – jak sprawdzić, czy jest się ofiarą wycieku?

Mark Zuckerberg bije się jednak w piersi w głośnej sprawie firmy Cambridge Analytica, która zdobyła dane ponad 60 milionów ludzi. Jak to się stało? Winna jest aplikacja „This Is Your Digital Life”. Korzystało z niej raptem ok. 300 tysięcy osób, jednak twórcom aplikacji udało się uzyskać dane zarówno jej użytkowników, jak i ich znajomych. Według niektórych doniesień, wśród zdobytych w ten sposób informacji są nawet prywatne wiadomości wysyłane przez internautów.

Jak się szacuje, wśród 60 milionów ofiar cyberwycieku jest ok. 60 tysięcy Polaków. Facebook przygotował dostępne dla wszystkich narzędzie pozwalające samodzielnie sprawdzić, czy nasze dane są w posiadaniu innych podmiotów.

Jak sprawdzić, czy wyciek danych z Facebooka dotyczy również nas? To proste: wystarczy kliknąć ten link. Jeśli nikt z naszych znajomych ani my sami nie korzystaliśmy z aplikacji „This Is Your Digital Life”, otrzymamy komunikat:

Według naszych danych ani Ty, ani Twoi znajomi nie logowaliście się do aplikacji „This Is Your Digital Life”.

Ustaliliśmy, że Twoje dane z Facebook nie zostały przekazane firmie Cambridge Analytica przez aplikację „This Is Your Digital Life”.

Wszystkich użytkowników Facebooka zachęcamy gorąco do skorzystania z powyższego linku.