Ukraińcy mają problemy z wymienianiem hrywien. Kantory uważają ukraińską walutę za bezwartościową

Finanse Dołącz do dyskusji (60)
Ukraińcy mają problemy z wymienianiem hrywien. Kantory uważają ukraińską walutę za bezwartościową

Od momentu wybuchu wojny na rynku pojawia się coraz więcej ukraińskiej waluty. To sprawia, że przyjeżdżający do naszego kraju uchodźcy, często zderzają się ze sporymi kłopotami. Jak się okazuje wymiana hrywien na złotówki stanowi nie lada wyzwanie. Z informacji pozyskanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że niektóre kantory i banki wstrzymują bowiem jej skup.

Właściciele kantorów boją się wymiany hrywien

Choć oficjalny kurs ukraińskiej waluty nie obiega mocno od tego, jak kształtował się jeszcze na początku lutego, to jednak ilość hrywien pojawiająca się na rynku sprawia, że wiele kantorów oferuje uchodźcom niekorzystne warunki wymiany lub nawet wstrzymuje ich skup. Działaniami ich właścicieli kieruje niepewność co do możliwości dalszej sprzedaży waluty, zarówno na rynku bankowym, jak i detalicznym.

Z drugiej strony mamy obywateli Ukrainy, którzy uciekając przed wojną często nie zdążyli wymienić hrywny na złotówki w swoim kraju. Pomimo wdrażania szeregu inicjatyw mających ułatwić uchodźcom życie w nowej rzeczywistości, takich jak darmowe przejazdy komunikacyjne, czy bezpłatna pomoc medyczna, to jednak brak możliwości zmiany własnej waluty na złotówki jest sporym problemem.

RPO zwraca się o pomoc

Dochodzące z rynku informacje mocno zaniepokoiły Rzecznika Praw Obywatelskich. Zwraca on uwagę, że zaistniała sytuacja może mieć bezpośredni wpływ na godność Ukraińców. W związku z tym postanowił on interweniować u premiera Mateusza Morawieckiego i Prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

RPO w liście do Prezesa Rady Ministrów przede wszystkim prosi o informację jakie działania podjął rząd, by utrzymać godny kurs ukraińskiej waluty. Wymiana hrywien to także temat poruszony przez Marcina Więcka w piśmie do Prezesa NBP, gdzie podnosi on konieczność podjęcia inicjatyw dążących do należytego wykonywania przez przedsiębiorców działalności kantorowej.

Skup interwencyjny rozwiązaniem problemu?

Co ciekawe, Rzecznik Praw Obywatelskich sam podsuwa premierowi rozwiązanie problemu. Jego zdaniem wymiana hrywien mogłaby podlegać skupowi interwencyjnemu. Jak jednak sam zaznacza RPO, w tym przypadku niezbędne jest wypracowanie wspólnych rozwiązań na szczeblu unijnym.