W Polsce coraz częściej brakuje rąk do pracy. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku wszelkiego rodzaju stanowisk technicznych – zapotrzebowanie na tego rodzaju zawody w Polsce systematycznie wzrasta. Z najnowszego raportu Manpower wynika, że coraz bardziej doskwierający firmom brak rąk do pracy powoduje realny wzrost wynagrodzeń na tego typu stanowiskach.
Pracownicy techniczni w Polsce mogą liczyć na coraz wyższe wynagrodzenia
Raport Manpower pokazuje nam, na jakie wynagrodzenia mogą liczyć obecnie pracownicy techniczni w Polsce. Osoby, które szukają pracy w tego typu zawodach, mogą spodziewać się wypłaty coraz wyższych pensji nie tylko z powodu braku rąk do pracy, ale także z powodu rosnącej inflacji.
Z raportu wynika, że na coraz wyższe zarobki mogą liczyć m.in. operatorzy i programiści CNC, mechanicy, technicy automatycy i mechatronicy, mechanicy maszyn i urządzeń, a także specjaliści z branży elektrycznej i elektronicznej.
Osoby, które chcą podjąć pracę na stanowisku operatora wózka widłowego, technika utrzymania ruchu, a także spawacza, także mogą zarobić coraz więcej w naszym kraju.
Firmom coraz trudniej pozyskać pracowników w Polsce. Muszą posiłkować się usługami firm zewnętrznych
Według ekspertów Manpower coraz trudniejsza sytuacja firm w Polsce jest związana nie tylko z brakiem wykwalifikowanych pracowników w kraju, ale także lepszymi warunkami finansowymi, na które mogą liczyć polscy fachowcy za granicą. Karina Chyła, konsultant biznesowy specjalizacji technicznej w Manpower, zaznacza, że zła sytuacja na rynku pracy dotyczy np. braku spawaczy w Polsce:
Liczba ofert pracy w tym obszarze systematycznie rośnie, a znalezienie odpowiednich specjalistów jest coraz trudniejsze, przede wszystkim ze względu na wyższe płace oferowane za granicą. W efekcie na polskim rynku pracy wyraźnie odczuwalny jest niedobór doświadczonych spawaczy. Aby przyciągnąć najlepszych kandydatów z powrotem na krajowy rynek, pracodawcy coraz częściej rozważają podniesienie wynagrodzeń.
Według autorów raportu Manpower, w Polsce coraz bardziej brakuje nie tylko operatorów maszyn, ale także pracowników, którzy bez trudu podjęliby się pracy, związanej z przezbrajaniem urządzeń, odczytywaniem rysunku technicznego, a także usuwaniem usterek, wynikłych podczas pracy maszyn.
Oprócz posiadania wiedzy i doświadczenia, w Polsce brakuje także pracowników, którzy mają kompetencje miękkie i mogą łączyć wiedzę techniczną z pracą na stanowisku przemysłowym. Eksperci Manpower zwracają uwagę, że polski rynek pracy coraz bardziej potrzebuje osób, które myślą analitycznie, są w stanie szybko i skutecznie rozwiązywać problemy, a także niestraszna im praca zespołowa i kooperacja z wieloma działami firmy. Firmy coraz częściej zgłaszają także chęć zatrudnienia pracowników, którzy chcą uczyć się nowych technologii.