ZUS rozpoczął kontrole dotyczące firm, które zakładały ciężarne kobiety, by uzyskać wysoki zasiłek macierzyński.

Od pewnego czasu ZUS kontroluje firmy, które zakładały kobiety, a po 3 miesiącach opłacania składek szły na zwolnienie lekarskie i pobierały zasiłek w wysokości 6 000 zł miesięcznie. Inne robiły to tuż przed porodem i zyskiwały nawet 4000 zł miesięcznie.

Wiele kobiet wykorzystało luki w przepisach, które umożliwiały im uzyskanie wysokich świadczeń już w krótkim czasie po założeniu działalności gospodarczej. Zainteresowało to urzędników, którzy zamiast wypłacać pieniądze, wysłali do wielu kobiet ankietę z pytaniami dotyczącymi zarejestrowanych przez nie firm. Chodzi między innymi o rodzaj prowadzonej działalności, czy jest to jedyne źródło utrzymania, a także o nazwiska i kontakty do osób, które mogą potwierdzić działanie ich firm.

Dzięki takim działaniom możliwe będzie weryfikowanie, czy firmy te działały rzeczywiście, czy też może zostały założone tylko w celu otrzymania zasiłków. Czekamy na dalsze informacje dotyczące konsekwencji, jakie mogą ponieść kobiety, którym udowodnione zostanie wykorzystanie przepisów na swoją korzyść.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

W każdym przypadku dotyczącym problemów przy zakładaniu, prowadzeniu, a także w innych sytuacjach związanych z prowadzeniem biznesu warto skonsultować to z naszymi specjalistami, którzy są w stanie szybko i sprawnie rozpatrzyć większość sytuacji i doradzić. Dostępni są stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com