Wysoki zasiłek macierzyński może być powodem kontroli ZUS

Firma Państwo Podatki dołącz do dyskusji (2) 07.05.2015
Wysoki zasiłek macierzyński może być powodem kontroli ZUS

Maciej Lewczuk

ZUS rozpoczął kontrole dotyczące firm, które zakładały ciężarne kobiety, by uzyskać wysoki zasiłek macierzyński.

Od pewnego czasu ZUS kontroluje firmy, które zakładały kobiety, a po 3 miesiącach opłacania składek szły na zwolnienie lekarskie i pobierały zasiłek w wysokości 6 000 zł miesięcznie. Inne robiły to tuż przed porodem i zyskiwały nawet 4000 zł miesięcznie.

Wiele kobiet wykorzystało luki w przepisach, które umożliwiały im uzyskanie wysokich świadczeń już w krótkim czasie po założeniu działalności gospodarczej. Zainteresowało to urzędników, którzy zamiast wypłacać pieniądze, wysłali do wielu kobiet ankietę z pytaniami dotyczącymi zarejestrowanych przez nie firm. Chodzi między innymi o rodzaj prowadzonej działalności, czy jest to jedyne źródło utrzymania, a także o nazwiska i kontakty do osób, które mogą potwierdzić działanie ich firm.

Dzięki takim działaniom możliwe będzie weryfikowanie, czy firmy te działały rzeczywiście, czy też może zostały założone tylko w celu otrzymania zasiłków. Czekamy na dalsze informacje dotyczące konsekwencji, jakie mogą ponieść kobiety, którym udowodnione zostanie wykorzystanie przepisów na swoją korzyść.

W każdym przypadku dotyczącym problemów przy zakładaniu, prowadzeniu, a także w innych sytuacjach związanych z prowadzeniem biznesu warto skonsultować to z naszymi specjalistami, którzy są w stanie szybko i sprawnie rozpatrzyć większość sytuacji i doradzić. Dostępni są stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com