Wystaw fakturę dziś, jutro otrzymasz pieniądze. To nie bajka, to… usługa

Finanse Firma Lokowanie produktu Dołącz do dyskusji (150)
Wystaw fakturę dziś, jutro otrzymasz pieniądze. To nie bajka, to… usługa

Każdy kto prowadzi działalność wie, że model rozliczania faktur idealny nie jest. Czasami ktoś się spóźni z płatnością dzień lub dwa. Czasami miesiąc lub trzy. Oczywiście zarówno urzędnicy, jak i pracownicy rozumieją tę sytuację, ale sami – co zrozumiałe – nie będą tolerować opóźnień. Na papierze masz pieniądze, na koncie masz pustkę, a w rzeczywistości masz stresującą sytuację. Na szczęście jest ona – usługa, która zmienia wszystko.

Czasami nasza sytuacja finansowa zależy od jednego kontrahenta i jednej faktury. To nie znaczy, że naszej firmie wiedzie się źle. Oznacza to tylko tyle, że nasza płynność finansowa stoi pod znakiem zapytania. Może jest to spowodowane nową inwestycją, może specyfiką danej branży, a może chaosem, który ogarnął świat. Tego ostatniego w tym roku mamy pod dostatkiem. Wszystko jednak sprowadza się do jednego – zamrożonych pieniędzy i czekania.

Możesz tylko czekać?

Oczywiście w praktyce czekamy tylko my – koszty stałe oraz opłaty dalej się o siebie upominają. Świat się nie zatrzyma tylko dlatego, że faktura ma odroczony termin płatności, albo kontrahent ma poślizg. Mało tego – w tym roku wiele przedsiębiorstw boleśnie się przekonało o tym, że świat nie zatrzyma się dla żadnej branży i żadnej gospodarki. Na szczęście zawsze można skorzystać z faktoringu i mieć pieniądze na koncie znacznie, znacznie szybciej. Co to za usługa i jak działa?

Sprawa jest dosyć prosta – to usługa, dzięki której możesz mieć należność z faktury w ciągu jednego dnia. Wystarczy, że skontaktujesz się z faktorem i wyrazisz chęć współpracy. Po weryfikacji transakcji otrzymasz wypłatę potraconą o 1-2% wartości. To honorarium faktora.

Na czym polega faktoring?

Jeśli myślisz, że to po prostu sprzedaż faktury to widzisz tylko ułamek możliwości. Tak naprawdę, faktoring to coś innego – to kupowanie czasu. To właśnie czas jest słowem-kluczem w tej branży. Popatrz na to w ten sposób – pieniądze, które dostajesz, od zawsze były Twoje – to honorarium za Twoje usługi lub produkty. Nie bierzesz żadnego stałego zobowiązania jak kredyt czy pożyczka. Rolą faktora jest jedynie przyspieszenie momentu, w którym będziesz mieć własne fundusze na koncie. Wisienką na torcie jest to, ze nie musisz się już martwić o opóźnienia po stronie kontrahenta – od momentu, w którym korzystasz z faktoringu, to już zmartwienie faktora.

Jak szybki może być faktoring?

Ile czasu możesz zaoszczędzić korzystając z faktoringu? To zależy jedynie od tego, jak szybko faktor rozpatrzy Twoje zlecenie. W dobie wniosków online, algorytmów i machine learning, to kwestia godzin. Nie mam tu na myśli wydania czasu potrzebnego na rozpatrzenie sprawy. Chodzi o czas od zlecenia do posiadania pieniędzy na koncie. Takim wynikiem może pochwalić się eFaktor, który gwarantuje Ci wypłatę świadczeń w ciągu 24 godzin. Kilka godzin kontra 90 dni na fakturze plus potencjalne opóźnienia. Dużo bliżej zaginania czasoprzestrzeni szybko nie będziemy.

Skoro jesteśmy przy czasie, warto wspomnieć o innym aspekcie tej usługi – czasie współpracy. Faktoring nie jest trwałym zobowiązaniem. Oczywiście, możesz mieć trwałą relację z faktorem i korzystać z jego usług co miesiąc. Z takiego podejścia znana jest wspomniana już wcześniej firma eFaktor, która ma jedną z najszerszych ofert w branży i finansuje firmy w przedziale 100.000 zł a 5.000.000 zł.

Możesz też potraktować faktoring jak zamówienie jedzenia na wynos – korzystać z niego raz na jakiś czas, kiedy akurat nie masz czasu na zrobienie domowego obiadu. To po prostu narzędzie, z którego przedsiębiorca korzysta wtedy, kiedy chce odzyskać płynność finansową. Tutaj warto wspomnieć o ofercie Finea, czyli o faktoringu online z minimalna ilością formalności i finansowaniem do 100.000 zł.

Elastyczny faktoring zyskuje popularność

Do tej pory faktoring cieszył się popularnością wśród branż, które nie mogły liczyć na pomoc banków. Wiele firm po prostu nie miało do tej pory styczności z tym rozwiązaniem, ale to się zmienia. To nie tylko kwestia sytuacji gospodarczej. Przedsiębiorcy mają coraz większą świadomość tego, ile narzędzi i możliwości mają do dyspozycji.

Według danych firmy eFaktor, października 2020 był rekordowy dla spółki w kwestii wypłaconych środków finansowych dla firm. Potwierdzają to również dane rynkowe – faktoring jest jedynym produktem finansowym, który urósł w 2020 roku. Jak widać, faktoring staje się coraz bardziej doceniany. Nic dziwnego – w ostateczności, nikt nie ma czasu na zastój, zwłaszcza finansowy.

Artykuł powstał we współpracy z eFaktor