Za 20 lat będziemy zarabiać średnio 11 tysięcy złotych. Niestety zła wiadomość jest taka, że wciąż nawet nie zbliżymy się do zachodu

Biznes Finanse Dołącz do dyskusji (147)
Za 20 lat będziemy zarabiać średnio 11 tysięcy złotych. Niestety zła wiadomość jest taka, że wciąż nawet nie zbliżymy się do zachodu

Według najnowszego raportu PwC już za 20 lat wzrost wynagrodzeń w Polsce sprawi, że będziemy zarabiać aż  o 141%  więcej niż obecnie. To oznacza przeciętne zarobki na poziomie 3 tysięcy dolarów. To oczywiście dobra wiadomość. Zła jest taka, że to wciąż zdecydowanie mniej niż przewidywalny ich poziom na zachodzie Europy.

PwC opublikowało kolejny, bardzo ciekawy raport International Wage Projections to 2040Autorzy raportu przeanalizowali dynamikę wzrostu pensji w 21 państwach na całym świecie. Wynikają z niego praktycznie same dobre wnioski dla naszej gospodarki. Mianowicie Polska zajmuje 5 miejsce pod względem dynamiki wzrostu wynagrodzenia. Co więcej – żadne z badanych państw europejskich nie odnotowało takiej dynamiki, nawet nasi zachodni sąsiedzi, czyli Niemcy czy Wielka Brytania. Wnioski wynikające z raportu są bardzo pozytywne.

W 2040 roku, a więc za 21 lat nasze wynagrodzenia odnotują wzrost o 141% w stosunku do obecnego. To oznacza, że osiągniemy poziom niecałych 3 tysięcy dolarów miesięcznie. W przeliczeniu (oczywiście według obecnego kursu) daje to kwotę około 11,5 tysięcy złotych miesięcznie. Pod względem dynamiki wzrostu wśród badanych państw wyprzedzają nas tylko Indie (222%), Malezja (184%), Indonezja (176%) i Chiny (145%). Wzrost wśród państw, na które tak chętnie patrzymy, wzrost będzie dużo niższy. Dla przykładu, wynagrodzenia w Niemczech zanotują wzrost tylko o 41%, w Wielkiej Brytanii 29%, a w wielkich i potężnych Stanach Zjednoczonych jedyne 22%.

Wzrost wynagrodzeń w Polsce w 2040 roku

Niestety na tym koniec dobrych wiadomości. Nawet tak spektakularne wzrosty nie sprawią, że za 20 lat dogonimy ten mityczny zachód. Przynajmniej nie pod względem wynagrodzeń. W 2040 roku niekwestionowanym liderem będzie Korea Południowa, gdzie realne wynagrodzenie miesięczne wyniesie około 5500 dolarów miesięcznie. Na drugim miejscu uplasują się Stany Zjednoczone z wynikiem 5000 dolarów miesięcznie. Pomimo tak ogromnej różnicy w dynamice wzrostu, wynagrodzenie w Niemczech wyniesie około 4600 dolarów miesięcznie. Francja i Wielka Brytania w 2040 roku znajdzie się na poziomie około 4000 dolarów miesięcznie. Wyższe wynagrodzenia będą również w Hiszpanii (ok. 3700$), RPA czy Włochy (po 3500$). Zauważają to także autorzy raportu, pisząc:

Mimo tak szybkiego wzrostu płac w Polsce w 2040 r. średnie miesięczne wynagrodzenie będzie niższe niż w dojrzałych gospodarkach na świecie i zbliży się do 3 tys. dol., podczas gdy w Wlk. Brytanii osiągnie poziom niemal 4 tys. dol., a w Korei Południowej niemal 5,5 tys. dol. Dla przypomnienia, jak podał Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2019 roku wyniosło 4931,8 zł (ok. 1300 dolarów), co oznacza wzrost rdr o 7,5 proc.

Autorzy raportu twierdzą, że wzrost wynagrodzeń w Polsce to wypadkowa przede wszystkim ogólnego wzrostu gospodarczego, ale również konsekwencja zmian demograficznych. Przywołują inny raport, z którego wynika, że w ciągu najbliższych 6 lat nasz rynek pracy będzie musiał zatrudnić około 1,5 miliona dodatkowych osób.