Żabka i Freshmarket placówką pocztową, czyli będą otwarte w niedziele. Bubel o zakazie handlu znów został upokorzony

Gorące tematy Zakupy dołącz do dyskusji (391) 24.04.2018
Żabka i Freshmarket placówką pocztową, czyli będą otwarte w niedziele. Bubel o zakazie handlu znów został upokorzony

Jakub Kralka

Żabka od zawsze stara się rywalizować z innymi sieciami swoją polityką konkurencyjnych godzin otwarcia. Sklep na ogół otwiera się wcześniej, a już z całą pewnością zamyka się później, niż tradycyjne hipermarkety. Teraz także w niedzielę.

Wygląda na to, że prawdopodobnie największy bubel prawny obecnej kadencji (choć konkurencja jest w tym zakresie spora) będzie musiał bohatersko pokonać kolejny problem, o którym jeszcze kilka lat temu nikt nawet by nie pomyślał. Placówki pocztowe.

Jak donosi portal „Wiadomości Handlowe”, już od jutra, czyli od 25 kwietnia, franczyzobiorcy sieci będą otrzymywać naklejki z napisem „Placówka pocztowa”. Redakcja portalu wskazuje, że informacje o tego typu sprytnej strategii pozyskała z trzech niezależnych od siebie źródeł, a nawet widziała projekt kontrowersyjnych naklejek.

Co zabawne, nóż w plecy ustawodawcy, który przeforsował niedzielny zakaz handlu, wbija w dużej mierze Poczta Polska, ponieważ to właśnie umowa z tym operatorem (oraz DHL), zawarta całe lata temu, pozwala na pozycjonowanie się w charakterze placówki pocztowej. A te, zgodnie z treścią ustawowego bubla, są wyłączone spod zakazu.

To nawet nie jest jakaś wybitna złośliwość ze strony Żabki, która za wszelką cenę kombinuje w jaki sposób obejść zakazy. Sieć, zarówno jako Żabka, jak i Freshmarket, przygotowywała się do realizacji usług pocztowych już od dłuższego czasu – pisaliśmy o tym na Bezprawniku jeszcze w listopadzie 2017 roku. W podobnym modelu ze znanym przewoźnikiem pocztowym współpracują już na przykład kioski Ruchu.

Nie wszystkie salony Żabki i Fresmarketu będą póki co działały jak placówki pocztowe – mówi się o 1000 sklepów w całej Polsce. Niewykluczone jednak, że liczba ta będzie docelowo rosnąć nawet do 5000.

Żabka i Freshmarket – placówki pocztowe – otwarte w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę to koncepcja przeforsowana przez obecnie rządzącą partię przy wsparciu m.in. Kościoła oraz Solidarności. Pomijając fakt, iż ma ona zdecydowanie więcej przeciwników, niż zwolenników (choć i tacy znaleźli się w naszej redakcji), jest to kolejny po propozycjach nowego kodeksu pracy, przykład kompletnej partaniny prawniczej. Przepisy napisane niechlujnie, nieprecyzyjnie, w sposób kompletnie pozbawiony wyobraźni, powodują szereg niepewności co do tego, kto naprawdę jest objęty zakazem.

Prowokują też wiele sytuacji, w których dochodzi do prób obchodzenia zakazu, często zgodnych z prawem, dzięki czemu niektóre podmioty (jak choćby galerie handlowe położone w pobliżu dworców) w sposób niesprawiedliwy są uprzywilejowane na tle swoich konkurentów. Wielu analityków wskazywało, że ustawa ma na celu zamienić państwowy Orlen w handlowego molocha – przynajmniej w niedziele. W przeszłości pojawiły się głosy, że hipermarkety zaczną masowo stawiać w swoim obrębie… stacje benzynowe, jednak ostatecznie obawa przed karami najwyraźniej pohamowała te zapędy.

Przepraszam PiS. Niedzielny zakaz handlu to strzał w 10-tkę

Zadecydował wymóg „przeważającej działalności” i obawa hipermarketów, że stacje benzynowe nie zostaną za taki element uznane. Placówki pocztowe jednak tego kryterium nie zawierają, a tym samym Żabka i Freshmarket mogą czuć się bezpiecznie.

391 odpowiedzi na “Żabka i Freshmarket placówką pocztową, czyli będą otwarte w niedziele. Bubel o zakazie handlu znów został upokorzony”

 1. co do artykulu zakaz handlu w niedziele ma wiecej zwolennikow jednak to zalezy tez wsrod jakiej grupy by sie robilo badanie ale mowie o reprezentatywnej grupie

  • Autor nigdzie nie powiedział że zakaz jest zły tylko że ustawa która go wprowadziła jest źle zrobiona :). A ze stwierdzeniem że ma więcej przeciwników to się akurat zgadzam, kilku moich znajomych pracujących w sklepach jest strasznie źle do niej nastawionych nawet :P.

 2. Bezprawnik, zdecydujecie się. W jednym artykule piszecie, że większość Polaków popiera ograniczenie handlu, a w tym, że ma więcej przeciwników. Również nazywanie ustawy bublem, kiedy ustawodawca celowo daje takie wyłączenia, jest nieprofesjonalne. Żeby spełnić warunek placówki pocztowej, nie wystarczy naklejka stwierdzająca ten fakt. Trzeba te usługi świadczyć.

  • Między innymi na tym polega bublowatość ustawy. Jeżeli w Żabce możesz nadać list czy np. kupić znaczki, to jest wyłączona z zakazu handlu w niedzielę. Gdyby ten patent przeszedł, to możliwe że inne sieci pójdą tym samym trybem.

 3. „Redakcja portalu wskazuje, że informacje o tego typu sprytnej strategii pozyskała z trzech niezależnych od siebie źródeł,” czy to znaczy że autor nie należy do redakcji ?

 4. Mowa w artykule chyba o galerii Metropolia w Gdańsku, która postawiła kasy biletowe i jest dworcem. Ogólnie rząd apelował by nie kombinować bo jak „Kuba Bogu tak…” i dziś słyszałem, że ponieważ to dworzec to chcą im zabrać koncesje na sprzedaż alkoholu, wiem, że to mało skuteczne będzie ale może coś innego wymyślą. Polak zawsze będzie się starał ominąć i przycwaniakować, taka nasza natura po PRLu. Swoją drogą można sprzedawać napoje alkoholowe w placówkach pocztowych? :D Żabkę to już by bardziej zabolało :)

 5. Jeśli to co miałem kupić w niedzielę, kupie w sobotę, czyli zakupy i pieniądze po zsumowaniu z dwóch dni skumulują się w jednym dniu, to prosta logika podpowiada, że pracownik sklepu wykona zsumowaną pracę z dwóch dni w jeden dzień, nie może być inaczej.
  Jaka i dla kogo jest więc tu korzyść poza czystą ustawową teorią, nie rozumiem.

  • zróbmy tylko poniedziałki z otwartymi sklepami!

   wtedy zakupy z całego tygodnia zrobię w poniedziałek, czyli zakupy i pieniądze po zsumowaniu z siedmiu dni skumulują się w jednym dniu, to prosta logika podpowiada, że pracownik sklepu wykona zsumowaną pracę z siedmiu dni w jeden dzień, nie może być inaczej.
   Jaka i dla kogo jest więc tu korzyść poza czystą ustawową teorią, nie rozumiem.

 6. Nieuchronność kary to podstawa działania prawa i tym samym państwa. Nasze państwo jest pobłażliwe dla wszelkich form „obchodzenia prawa”. Jestem ciekaw jaka była by reakcja organów prawa np w Niemczech na tego typu próby obejścia przepisów. Ponieważ wszyscy obywatele wiedzą jak by to się skończyło w związku z powyższym nikt nie próbuje. Tym czasem u nas staje się dla niektórych powodem do dumy. Cóż – naród „rozjechany” 123 + 44 lata. Nie da się tego w 2,3 pokolenia odbudować

 7. Są ludzie którzy chcą pracować w niedziele, bo kiedy indziej po prostu nie mogą. Choćby studenci dzienni. Więc to dam imm taką możliwość. Poza tym żabki i tak działają w niedziele, bo wiadomo uratg wtedy większy.

 8. Nie nazwałbym tego omijaniem prawa czy jego lekceważniem, wręcz przeciwnie dopasowaniem działalności do nowych prawnych wymogów.

 9. I dobrze, co yw tym złego? Ludzie chcą normalnie pracować i zarabiać, znaleźli sposób na działalność w niedziele to świetnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *