Żabki zamknięte w niedzielę? Rząd chce utrudnić ajentom życie

Zakupy Dołącz do dyskusji (299)
Żabki zamknięte w niedzielę? Rząd chce utrudnić ajentom życie

Zakaz handlu w niedzielę wciąż budzi emocje. Zwłaszcza, że niektórzy przedsiębiorcy mogą nadal legalnie handlować. Mowa m.in. o Żabkach; część sklepów ma status placówki pocztowej. Rządzący chcą ukrócić ten proceder. Czy Żabki zamknięte w niedzielę staną się faktem?

Zakaz handlu w niedzielę a placówki pocztowe

Na mocy ustawy obowiązującej od 1 marca 2018 r. niektóre niedziele (co najmniej dwie w miesiącu) są objęte zakazem handlu. Ustawodawca jednak tak sformułował przepisy, że mimo to niektórzy przedsiębiorcy mogą nadal legalnie handlować. Chodzi o przepis, który umożliwia handel…placówkom pocztowym. Podstawą prawną jest w tym przypadku art. 6 Ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni. A konkretnie ustęp 7, w którym mowa o placówkach pocztowych Placówką pocztową jest natomiast (w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe) „jednostka operacyjna operatora pocztowego”.

Poczta Polska natomiast zawarła umowy z kilkoma tysiącami franczyzobiorców Żabki i dała im tym samym możliwość do tytułowania ich punktów…placówkami pocztowymi. Należy jednak oddać sprawiedliwość, że Żabki już od kilku lat podpisywały umowę z Pocztą Polską. Teraz pewnie zwiększyło się jedynie grono ajentów, którzy zdecydowali się na zawarcie takiej umowy.

Teraz rządzący chcą „uściślenia przepisów” tak, by Żabki nie mogły się już posługiwać się statusem placówki pocztowej.

Żabki zamknięte w niedzielę? Nowelizacja już za rogiem, ale warto pamiętać o jednym

Inspektorzy pracy bardzo chcieli udowodnić, że Żabki otwarte w niedziele objęte zakazem handlowym i posługujące się jednocześnie statusem placówki pocztowej łamią prawo. W rzeczywistości jednak analizy prawne i decyzje sądów były po stronie ajentów. Rządzący zatem (a jeszcze bardziej – NSZZ „Solidarność”) zgrzytali zębami, ale nie mogli zbyt wiele zrobić.

Uznali zatem prawdopodobnie, że jedyną skuteczną metodą będzie nowelizacja przepisów. Do najważniejszych zmian należy zaliczyć nowy kształt listy wyłączeń podmiotów, które nie były objęte zakazem handlu w niedzielę. Placówki pocztowe wprawdzie będą mogły być otwarte, ale tylko wtedy, jeśli ich przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych. A jak wiadomo, w przypadku Żabek trudno o tym mówić. Doprecyzowane zostaną także inne przepisy (np. o sprzedaży ryb z burty czy o handlu maszynami rolniczymi i częściami zamiennymi). Projekt nowelizacji wpłynął do Sejmu 20 listopada 2018 r. 

To wszystko nie oznacza jeszcze jednak, że Żabki zamknięte w niedzielę staną się faktem. Warto pamiętać o jeszcze jednym przepisie, który nie będzie podlegał nowelizacji, a który umożliwia ajentom prowadzenie biznesu pomimo zakazu. Wystarczy, że…w niedzielę sami staną za ladą i będą obsługiwać klientów. Właściciel placówki handlowej będzie mógł też korzystać z pomocy rodziny, ale pod warunkiem, że na co dzień nie jest ona zatrudniona w placówce.