Za obchodzenie Halloween zabiorą wam 500+. Nowy straszak? Nie, nowy projekt ustawy, którym muszą zająć się posłowie

Codzienne Dołącz do dyskusji (497)
Za obchodzenie Halloween zabiorą wam 500+. Nowy straszak? Nie, nowy projekt ustawy, którym muszą zająć się posłowie

Czy trafimy do więzienia za postawienie dyni w oknie lub słowa „cukierek albo psikus”? Do sejmowej komisji petycji wpłynął projekt ustawy zakazujący obchodów Halloween. Zakaz Halloween wydaje się żartem, ale przez posłów musi zostać rozpatrzony całkiem poważnie.

Zakaz Halloween

Cala sprawa wydaje się żartem, niestety projekt jest faktem. W każdym razie całkiem poważnie będą musieli go rozpatrzeć posłowie. Wszystko przez uchwaloną w 2014 roku ustawę o petycjach. Na której mocy każda osoba fizyczna może złożyć petycję do dowolnego organu władzy publicznej. Na mocy przepisów ustawy w Sejmie utworzono Komisję do Spraw Petycji, do której trafiają projekty, czasami dość mocno absurdalne. Ponieważ ta nietypowa petycja nie zawierała braków formalnych, a tylko takie mogłyby spowodować nienadanie jej biegu, Sejm wkrótce zajmie się tym jakże znaczącym projektem.

Co zawiera postępowa w znaczeniu światopoglądowym ustawa? Przede wszystkim dla każdego, kto: „w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni”.

Autor projektu idzie jednak dalej i proponuje, aby w każdej prokuraturze okręgowej powstała komórka odpowiadająca za wykonanie ustawy. Zadaniem jej pracowników miałoby być tropienie dzieci przebierających się tego dnia za potwory oraz wyłudzających cukierki. Nie wiadomo czy takiej samej karze podlegałyby osoby, które w tym dniu śmiałyby nie udać się na rodzinne groby w celu uczczenia pamięci zmarłych.

Petycja skierowana przez anonimowego obywatela z całą pewnością jednak potępia zabawę w Halloween jako szkodzącą pamięci zmarłych i niszczącą katolicką tradycję, a co gorsza zagrażającą duszy.

Tak poważne oskarżenia nie powinny dziwić. W końcu autor projektu na tyle mocno wierzy w szkodliwość dziecięcych zabaw, że proponuje nawet odebranie 500 plus. Chyba raczej nieprzypadkowo w projekcie znalazł się zapis o karze grzywny w wysokości 500 złotych dla każdego proszącego w tym szczególnym dniu o cukierek, pukającego do mieszkania lub grożącego złośliwym psikusem.

Fani obchodów Halloween powinni mieć się więc na baczności. Posłowie projektem zajmą się całkiem poważnie i nie będzie to już żadne psikus.