Ministerstwo Zdrowia szykuje nowy zakaz. Wbrew doniesieniom nie chodzi jednak o palenie na balkonach czy w oknach

Codzienne Prawo Zdrowie Dołącz do dyskusji
Ministerstwo Zdrowia szykuje nowy zakaz. Wbrew doniesieniom nie chodzi jednak o palenie na balkonach czy w oknach

Do Ministerstwa Zdrowia została wystosowana specjalna petycja, dotycząca palenia na balkonach – autorzy i osoby, które podpisały dokument, domagają się wprowadzenia odpowiedniego zakazu. Resort zdrowia zdążył już ustosunkować się do petycji. W międzyczasie trwają prace dotyczące jednorazowych e-papierosów.

Czy ministerstwo wprowadzi zakaz palenia na balkonach? To, wbrew doniesieniom, mało prawdopodobne

Wczoraj w przestrzeni medialnej pojawiły się informacje, że Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie zakazu palenia na balkonach. Miałoby to być pokłosie petycji, która wpłynęła do resortu zdrowia. Informacje te są jednak tylko częściowo prawdziwe. Do ministerstwa faktycznie wpłynęła petycja, której autor apeluje o wprowadzenie stosownego zakazu. Jak twierdzi, „palacze czują się bezkarni” – i w rezultacie palą wszędzie, w tym na przystankach komunikacji miejskiej, chodnikach czy przejściach dla pieszych. Zdaniem autora petycji bierna ekspozycja na dym w ciągu dnia (zarówno w pracy, jak i w miejscach publicznych czy domu, m.in. ze względu na palących sąsiadów) może być równoznaczna z wypaleniem kilku papierosów dziennie. W związku z tym autor domaga się wprowadzenia zakazu palenia papierosów na balkonach i tarasach w blokach i domach szeregowych.

Resort zdążył się też ustosunkować do petycji. Ministerstwo jednak zwróciło uwagę na fakt, że balkony i tarasy, w tym te w blokach, nie mogą być traktowane jak miejsca publiczne – i, wbrew wczorajszym doniesieniom, resort stoi na stanowisku, że wprowadzenie zakazu palenia na balkonach byłoby zbyt dużą ingerencją w prywatność mieszkańców. Jednocześnie resort przypomniał, że osoby palące na balkonach i tak mogą dostać mandat – choć w tym wypadku nie za samo palenie, a za wyrzucanie niedopałków poza balkon czy strzepywanie popiołu na zewnątrz.

Wszystko wskazuje jednak na to, że Ministerstwo Zdrowia wprowadzi inny zakaz – i niewykluczone, że stanie się to w najbliższych tygodniach.

Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Minister zdrowia komentuje

Zakazem, nad którym ministerstwo faktycznie pracuje, jest zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów, po które chętnie sięgają dzieci i młodzież. Jak niedawno przekazała minister zdrowia Izabela Leszczyna, ma ona nadzieję, że do wakacji uda się „zabezpieczyć dzieci i młodzież do 18. roku życia”. Projekt ustawy ma być już gotowy; w dodatku MZ przeprowadziło już niezbędne konsultacje i analizy z ekspertami, w tym m.in. z lekarzami. Tym samym nowy zakaz mógłby wejść w życie w ciągu najbliższych kilku tygodni. Zakaz palenia na balkonach czy w oknach jest jednak na ten moment mało prawdopodobny.