Sylwester tylko w domu. Rząd wprowadza zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (142)
Sylwester tylko w domu. Rząd wprowadza zakaz przemieszczania się w noc sylwestrową

Zakaz przemieszczania się w sylwestra – to jedno z nowych obostrzeń, na które zdecydował się rząd. Tym samym noc sylwestrową spędzimy w domu. 

Zakaz przemieszczania się w sylwestra. W tym roku nigdzie nie pójdziemy – ani nie pojedziemy

Już od kilku dni spekulowano o wprowadzeniu nowych obostrzeń po świętach Bożego Narodzenia. Okazało się jednak, że rząd zdecydował się na najbardziej radykalny wariant – czyli narodową kwarantannę od 28 grudnia do 17 stycznia. W jej ramach będzie obowiązywać m.in. zakaz przemieszczania się w sylwestra – zostanie wprowadzone coś na kształt godziny policyjnej. Potrwa ona od godz. 19 dnia 31 grudnia do godz. 6 rano dnia następnego. Zakaz będzie obowiązywał na terytorium całego kraju.

Zakaz przemieszczania się w sylwestra: czy będą wyjątki?

Jak zapowiedział na konferencji prasowej minister Niedzielski, od zakazu przemieszczania się w sylwestra będą pewne wyjątki. Pierwszym z nich będzie przemieszczanie się w celach służbowych. Oprócz tego uzasadnione mają być wyjścia w celu zaspokojenia niezbędnych potrzeb – na konferencji minister wspominał m.in. o wyjściu do apteki. Szczegóły mają być podane w rozporządzeniu; należy też spodziewać się, że będzie można wyjść z domu np. w celu wyjścia z psem. Nie wiadomo jednak na przykład, co ze sklepami; wydaje się, że przepisy nie będą tego uwzględniać jako wyjątku.

W sylwestra tylko w 5 osób

Zgodnie z przepisami, sylwestra będzie można spędzić w gronie maksymalnie pięciu osób (należy założyć, że to ograniczenie nie dotyczy domowników). Tym samym zabronione jest organizowanie jakichkolwiek większych imprez. Nie wiadomo jednak na ten moment, czy rząd planuje w związku z ograniczeniami jakiekolwiek kontrole.

Utrzymane dotychczasowe ograniczenia w przemieszczaniu się

Jak na konferencji zwrócił uwagę minister Niedzielski, utrzymane są też dotychczasowe ograniczenia w przemieszczaniu się. Chodzi m.in. o osoby do 16. roku życia – nadal mogą one poruszać się jedynie w towarzystwie osoby dorosłej między godz. 8-16. Wyjątkiem jednak mają być półkolonie, które mogą być prowadzone w szkołach podczas ferii.

Polacy muszą odwołać sylwestrowe rezerwacje

Z racji tego, że w ramach narodowej kwarantanny trwającej od 28 grudnia do 17 stycznia zostaną zamknięte całkowicie hotele, osoby, które planowały wyjechać w ramach „podróży służbowej” powinny jak najszybciej odwołać swoją rezerwację na sylwestra.