Netflix nie będzie zakazywać współdzielenia konta. Na razie użytkownicy mogą spać spokojnie

Dobre wiadomości Społeczeństwo Technologie Dołącz do dyskusji (4)
Netflix nie będzie zakazywać współdzielenia konta. Na razie użytkownicy mogą spać spokojnie

Użytkownicy w Polsce mogą odetchnąć. Na ten moment Netflix nie planuje, by wprowadzać zakaz współdzielenia konta. Dla wielu Polaków to ważna wiadomość, bo dzielenie się loginem i hasłem to bardzo popularna praktyka. 

Zakaz współdzielenia konta na Netflix na razie nie jest planowany. Portal nie chce wkurzyć użytkowników

Nic tak nie łączy wielu Polaków jak wspólne konto na Netfliksie. To ono często jest powodem do odnowienia zardzewiałych kontaktów, a przy okazji do oszczędzenia kilku złotych. Dlatego każda plotka mówiąca o tym, że Netflix wprowadza zakaz współdzielenia konta, elektryzowała polską społeczność.

Na ten moment, jak informuje portal Deadline.com, nie ma jednak takich planów. Szef portalu przyznaje, że odbiór społeczny tego pomysłu był na tyle negatywny, że wprowadzanie go to bardzo delikatna sprawa.

Portal z jednej strony szuka sposobów na to, jak zarabiać więcej i ma poczucie, że dzielenie się hasłem do konta przez użytkowników obniża ich przychody. Jednak jak przyznaje Reed Hastings, nie chcą wprowadzać czegoś, co mogłoby być traktowane przez użytkowników jako „dokręcanie śruby”. Zwłaszcza że jak wskazują dane analizowane przez Netflix, w różnych krajach sposoby dzielenia się kontem są bardzo różne. Często nie są wyrazem chęci oszczędzenia na abonamencie, a jak sam przyznaje szef portalu, jest to forma lojalności wobec członków rodziny czy przyjaciół.

Zamiast sześciu milionów nowych użytkowników – tylko cztery. Netflix więc nadal będzie szukać sposobów jak nas przekonać, by każdy miał swój login i hasło

Nie zmienia to faktu, że portal i tak będzie szukał sposobów na to, jak zwiększyć liczbę subskrybentów i przychodów. Zwłaszcza że Netflix nie osiągnął własnej prognozy wzrostu liczby abonentów w pierwszym kwartale 2021 roku. Zamiast planowanych sześciu milionów udało się przyciągnąć tylko cztery. Zakaz dzielenia się jednym loginem i hasłem mógłby poprawić ten wynik, ponieważ wiele osób musiałoby założyć swoje własne konta.

Skoro jednak Netflix nie chce tego robić w najbliższym czasie, to pytaniem otwartym pozostaje czy nie czekają nas podwyżki cen pakietów. Jest bowiem szansa, że portal uzna, iż skoro z jednego konta (zwłaszcza przy najdroższym pakiecie) przeciętnie korzysta więcej niż jedna osoba, to ewentualna podwyżka rozłoży się na kilka osób, więc nie będzie tak odczuwalna.

Netflix najpopularniejszy w Polsce, zwłaszcza w najdroższym pakiecie

W Polsce Netflix jest najpopularniejszym portalem streamingowym. Serwis nie podaje dokładnie, ilu ma użytkowników nad Wisłą. Jednak wiadomo, że jego przeglądarkową wersję w styczniu 2021 roku odwiedziło aż 7 milionów użytkowników. Swoją popularność serwis zawdzięcza między innymi tym, że dzięki dzieleniu konta jest stosunkowo tani.

Najczęstszą metodą korzystania wspólnie z Netfliksa jest wykupienie konta za miesięczną opłatą w wysokości 52 złote. Pozwala to na używanie go przez czterech użytkowników jednocześnie. Oznacza to, że dla jednej osoby jest to koszt w wysokości 13 złotych miesięcznie.