Łaska premiera nie zna granic. Zakończenie roku szkolnego 2019 odbędzie się wcześniej. Premier wydłuża wakacje

Gorące tematy bezprawnik.pl Codzienne dołącz do dyskusji (155) 18.05.2019
Łaska premiera nie zna granic. Zakończenie roku szkolnego 2019 odbędzie się wcześniej. Premier wydłuża wakacje

Tomasz Laba

Rządowi powoli kończą się pieniądze do rozdania, chociaż mam nieodparte wrażenie, że jeszcze wiele przed nami. Jak zatem zmobilizować do pójścia na wybory grupę, która niespecjalnie interesuje się polityką, czyli uczniów? Okazuje się, że rozwiązanie jest banalnie proste. Wystarczy wydłużyć im wakacje. W tym roku zakończenie roku szkolnego odbędzie się wcześniej. 

Skoro coś jest głupie i działa, to nie jest głupie. Takim powiedzeniem można skwitować całą politykę rozdawnictwa, jaką od kilku lat serwuje nam rząd. Rok 2019 jest pod tym względem wyjątkowy, ponieważ już za tydzień odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Kilka miesięcy później czekają nas bez wątpienia najważniejsze wybory, jakimi są wybory parlamentarne. Kampania wyborcza jest zatem niezwykle długa, a czasu na kupowanie wyborców aż nadto. Rozdano już niemal wszystko, chociaż niestety nie tym, co wypadałoby dać. Wciąż pozostaje jednak sporo grup społecznych, które można zaktywizować stosunkowo niewielkim kosztem. Jedną z nich są uczniowie, którzy niespecjalnie przejmują się polityką. Co zatem można dać uczniom tuż przed wakacjami? Więcej wakacji.

Premier Morawiecki na konwencie wyborczym w Zawierciu zapowiedział, że rok szkolny 2018/2019 zakończy się wcześniej, niż pierwotnie zakładano. Wszystko ze względu na przypadające na dzień 20 czerwca Boże Ciało. Zgodnie z naszym prawem, dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Jest to święto ruchome, obchodzone zawsze w czwartek, dokładnie 60 dni po świętach wielkanocnych. W tym roku wypadają wiec na 20 czerwca. Tak się akurat składa, że zakończenie roku szkolnego 2018/2019 planowano na piątek 21 czerwca. Wynika to z kalendarza roku szkolnego na rok 2019, który wciąż dostępny jest na stronie internetowej ministerstwa. Jeszcze kilka tygodni temu podnoszono kwestię wcześniejszego zakończenia roku szkolnego właśnie ze względu na w zasadzie nakładające się na siebie dni wolne. Ministerstwo jasno i stanowczo stwierdziło, że skrócenie roku szkolnego nie wchodzi w grę.

Zakończenie roku szkolnego 2019

W związku z pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach, przypominamy, że w roku szkolnym 2018/2019 termin ten przypada w piątek, 21 czerwca 2019 roku. Tak wynika z przepisów i data ta nie zostanie zmieniona.

Rok wyborczy rządzi się jednak swoimi prawami. Premier Morawiecki zapowiedział, że w tym roku wakacje zaczną się 19 czerwca, a więc dzień przed świętem Bożego Ciała.

Jedno trzeba premierowi oddać. Chociaż raz obietnice wyborcze nie wiążą się z sięganiem do kieszeni innych obywateli.

155 odpowiedzi na “Łaska premiera nie zna granic. Zakończenie roku szkolnego 2019 odbędzie się wcześniej. Premier wydłuża wakacje”

 1. Wakacje dłuższe o jeden dzień… Co za gest.
  A szczególnie szczęśliwi są rodzice którzy nie wiedzą jak zapewnić opiekę w tym dodatkowym dniu.

  • Więc to kłamstwo, że bez sięgania do kieszeni. Bo coś ich to będzie kosztować, na przykład dzień urlopu.

  • I znowu o tym dodatkowym dniu dowiadujemy się bardzo późno. Przynajmniej nieco wcześniej niż to było z 12.11. Z tym że większości rodziców powinno być na rękę, że cały długi weekend jest wolny, a nie ze trzeba iść w piątek z dzieckiem do szkoły na zakończenie roku.

 2. Chciałbym zwrócić uwagę że nauczyciele i uczniowie mają do zrealizowania program. I była 3tygodniowa przerwa…(strajk). Obawiam się że nie uczniowie nadgonili/nie nadganiają zajęć. Ale na maturze/na egzaminach etc materiał ten jest wymagany. Załóżmy że na Polskim będzie materiał w czegoś czego nie mieli. Co Wówczas? stracone pokolenie?

  • też w pierwszej chwili o tym pomyślałem, ale skracają aż o 1 dzień. Przez ten czas nie nadrobi się tygodni strajku.

  • Ja pamiętam to tak że większość lat coś tam robiliśmy a w ostatnim roku przed maturą… Uczyli nas do matury…
   Nw czy jest co nadrabiać, jeśli program nauczania działa jak powinien to 3 tygodni nikt nie zauważy. Jeśli nie(a tak jest) to jest chyba mały problem…

 3. Dziecko twe może chodzić dłużej do szkoły wytłumacz mu że gardzisz wakacjami. Wy zdrowi na umyśle to raczej nie jesteście.

 4. Odpoczną też wymęczeni ZNPowskim bałaganem nauczyciele. To także prezent dla nich.

 5. Teza z artykułu jest dosyć karkołomna, ponieważ wątpliwe, że zachwyceni 1 (słownie: jednym) dodatkowym wolnym dniem uczniowie połamią sobie nogi w biegu do urn, by z wdzięcznością zagłosować na PiS. Jakby wakacje zaczynały się w kwietniu, to luz, a tak…

  Inna sprawa, że w polskim systemie oświaty dominuje rozwiązanie, w którym nadwyżkę materiału upycha się w terminach po wystawieniu ocen – kiedy i nauczyciele i uczniowie mają kompletnie wywalone. W większości szkół okres pomiędzy wystawieniem stopni a rozdaniem świadectw jest okresem martwym, żeby jakoś zakryć wagary i okienka organizuje się jakieś zajęcia plenerowe, wycieczki, itd. W związku z tym, Morawiecki nic dzieciakom nie daje, co najwyżej nazywa sprawy po imieniu w kwestii tego jednego dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *