Policja szuka Specjalisty ds. księgowości. Zarobki? 2260 zł brutto

Gorące tematy Praca dołącz do dyskusji (100) 06.03.2018
Policja szuka Specjalisty ds. księgowości. Zarobki? 2260 zł brutto

Marek Krześnicki

Policjanci zarabiają coraz więcej. A jakie są zarobki cywili w Policji? Najkrócej mówiąc: żenująco niskie, co widać po ogłoszeniach o pracę.

Zarobki w Policji są coraz wyższe, a służba ta ma być coraz bardziej prestiżowa również w zakresie zarobków. Minister Joachim Brudziński przekonuje, że Policji potrzeba ludzi inteligentnych, kreatywnych i dobrze przygotowanych. A tacy nie są tani, prawda?

Okazuje się jednak, że zarobki w służbach mundurowych – jak zresztą w całej tzw. budżetówce – na kolana powalać mogą wyłącznie ze śmiechu. Jasno to widać po ogłoszeniach o pracę, dostępnych w Biuletynie Informacji Publicznej. Np. Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku szuka Specjalisty ds. księgowości. Wymagania nie są specjalnie wysokie, nawet wykształcenie wyższe znalazło się w „wymaganiach dodatkowych”:

  • Wykształcenie: średnie
  • staż pracy: 4 lata w administracji lub od 1,5 roku w obszarze księgowości.
  • znajomość Ustawy o rachunkowości, Ustawy o finansach publicznych, Ustawy o Policji,
  • umiejętność analitycznego myślenia,
  • komunikatywność, umiejętność pracy w zespole,
  • umiejętność rozwiązywania problemów, działania w sytuacjach stresowych,
  • kopia poświadczenia bezpieczeństwa uprawniającego do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „poufne” lub oświadczenie o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1228 ze zm.).
  • posiadanie obywatelstwa polskiego

Osoba, która pomyślnie przejdzie proces rekrutacji, będzie się zajmować m.in. sporządzaniem wymaganych sprawozdań finansowych, prowadzeniem ewidencji kaucji i wadiów oraz imiennej ewidencji niepodjętych należności znajdujących się w depozycie w celu dokonania ich wypłaty, dekretowaniem i uzgadnianie przyjętych darowizn rzeczowych w celu uzyskania aktualnych danych finansowych, prowadzeniem ewidencji wartościowej majątku w celu ustalenia stanu faktycznego oraz uzgadnianiem kont księgowych. Odpowiedzialne zadania, wymagające pewnej wiedzy i umiejętności. A zarobki?

AAAAAAzatrudnię specjalistę do Policji za 2 tysiące brutto

Okazuje się, że specjalista z wykształceniem kierunkowym i kilkuletnim doświadczeniem może liczyć na zarobki w wysokości 2260 zł brutto, z ewentualnym dodatkiem za wysługę lat. To nie brzmi imponująco: więcej zarobki się na kasie w markecie. Jak pisał niedawno Tomasz Laba, zarobki w Lidlu kształtują się dużo lepiej:

Pracownicy, którzy rozpoczną pracę w Lidlu, mogą liczyć na wynagrodzenie w przedziale 2800 do 3550 zł brutto. Po pierwszym roku pracy mogą liczyć na podwyżkę do kwoty z przedziału 2950 – 3750 zł. To oczywiście kwota brutto. Jakby tego było mało, po dwóch latach pracy wynagrodzenie ma wzrosnąć do kwoty rzędu 3150 – 4050 brutto.

Zarobki cywili w Policji od dawna wołają o pomstę do nieba, a co jakiś czas słyszmy o kolejnych protestach tej grupy zawodowej. Cywile są oczywiście w Policji niezbędni, bo funkcjonariusze powinni zajmować się ściganiem przestępców, a papierkową robotą (a choćby księgowaniem) z powodzeniem zajmą się osoby nienoszące munduru. Z tak niskimi zarobkami, niestety, nie można jednak liczyć na to, że na rzecz naszego państwa będą pracować najlepsi z najlepszych.

Zarobki w budżetówce specjalistów z określonych dziedzin to temat-rzeka. Sąd Rejonowy w Gdyni szuka na przykład (trwa proces rekrutacji) na stanowisko informatyka, który miałby m.in. administrować siecią LAN, bazami danych, a nawet… pomagać w obsłudze programów księgowych. Słowem: cholernie ważna robota, bo sądowe bazy danych zawierają wiele wrażliwych danych, no i od sprawności systemów informatycznych zależy również jakość i tempo pracy sądów. A na jakie zarobki może liczyć taki informatyk (posiadający minimum trzyletnie doświadczenie w zawodzie)?

3750 zł brutto, co – jeśli wierzyć danym zgromadzonym przez portal wynagrodzenia.pl – plasuje przyszłego administratora wśród 25% najgorzej zarabiających pracowników w branży. Z kolei 2260 zł brutto dla specjalisty ds. księgowości wynosi w Polsce przeciętnie 4400 zł brutto – dwa razy więcej. A mówimy o kluczowych sektorach państwa, do jakich niewątpliwie sądy i Policja się zaliczają. To dziadostwo, inaczej tego określić się nie da.

Pracownicy ZUS klepią biedę i są zmuszeni dorabiać po godzinach. A my oczekujemy jakości ich pracy