Zdolność kredytowa znowu wzrośnie. KNF zamierza zmienić rekomendację dla banków, ale jest jeden problem

Finanse Dołącz do dyskusji
Zdolność kredytowa znowu wzrośnie. KNF zamierza zmienić rekomendację dla banków, ale jest jeden problem

Jakiś czas temu Komisja Nadzoru Finansowego zmieniła rekomendację dotyczącą oceny zdolności kredytowej. Teraz wszystko wskazuje na to, że zrobi to po raz kolejny – a zdolność kredytowa znowu wzrośnie. Zła informacja jest jednak taka, że nie będzie to dotyczyć wszystkich kredytów hipotecznych.

Zdolność kredytowa znowu wzrośnie, ale tylko dla wybranych

Już w lutym informowałam na łamach Bezprawnika, że KNF zdecydowała się zmienić rekomendację dotyczącą zdolności kredytowej. Obniżony został bufor stopy procentowej – z 5 do 2,5 proc., choć początkowo jedynie dla oceny kredytów o okresowo stałej stopie procentowej. To jednak sprawiło, że zdolność kredytowa Polaków wzrosła – i to po wielu miesiącach.

Teraz wszystko wskazuje na to, że zdolność kredytowa znowu wzrośnie – KNF zapowiedziała, że rekomendacja S, wpływająca na obliczanie zdolności kredytowej, zostanie ponownie zmieniona, tym razem na potrzeby Bezpiecznego Kredytu. Dzięki temu z kredytu na atrakcyjnych warunkach i z dopłatami od państwa będzie mogło skorzystać jeszcze więcej osób, niż gdyby ich zdolność kredytowa była oceniana w tym momencie. Jednocześnie mimo tego, że program wchodzi w życie już 1 lipca (a część banków zadeklarowało wprowadzenie Bezpiecznego Kredytu do swojej oferty w tym samym miesiącu) nie są na ten moment znane szczegóły zmian. Można się jednak spodziewać przede wszystkim kolejnego obniżenia buforu stopy procentowej.

Kolejna zmiana rekomendacji nie powinna zresztą zbyt mocno dziwić; już wcześniej zapowiadał ją minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Przyznawał wtedy, że zdolność kredytowa przy Bezpiecznym Kredycie będzie wyższa, niż przy zwykłym kredycie hipotecznym.

Jednocześnie zła wiadomość jest taka, że wprawdzie zdolność kredytowa znowu wzrośnie, ale… jedynie w przypadku osób, które będą chciały kupić nieruchomość finansując ją Bezpiecznym Kredytem. W innym przypadku (np. gdy potencjalny kredytobiorca nie spełnia warunków do skorzystania z programu) zdolność kredytowa pozostanie na dotychczasowym poziomie. To kolejne utrudnienie dla osób, które chciałyby kupić nieruchomość jeszcze w tym roku, ale jednocześnie nie mogą (lub nie chcą) zaciągnąć Bezpiecznego Kredytu.

Bezpieczny Kredyt: które banki wprowadzą go do swojej oferty już w lipcu?

Na ten moment wprowadzenie Bezpiecznego Kredytu do swojej oferty już w lipcu deklarują:

  • Bank Pekao S.A.,
  • Bank PKO BP,
  • Santander Bank Polska,
  • Alior Bank,
  • VeloBank.

Niewykluczone jednak, że ostatecznie również i inne banki będą mieć Bezpieczny Kredyt w swojej ofercie niedługo po wejściu nowego rządowego programu w życie. W części z nich trwają w tym momencie analizy dotyczące tej kwestii.