Podatnicy, którzy złożyli PIT-28, mogą mieć poważny problem. Wszystko przez błąd w systemie

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Podatnicy, którzy złożyli PIT-28, mogą mieć poważny problem. Wszystko przez błąd w systemie

Część podatników mieć poważny problem. Okazuje się, że prawdopodobnie złożony PIT-28 będzie wymagać poprawy – wszystko przez to, że udostępniony przez MF automatyczny formularz zawiera poważny błąd.

Złożony PIT-28 będzie wymagać poprawy? Poważny błąd w formularzu

Jak informuje prawo.pl, część podatników, którzy już złożyli zeznanie podatkowe za zeszły rok, może być zmuszona do złożenia korekty. Jeśli ktoś skorzystał z automatycznego formularza PIT-28 udostępnionego na stronie podatki.gov.pl, to musi mieć świadomość, że formularz ten zawiera poważny błąd. Przy wyliczaniu podatku system odlicza składkę zdrowotną od przychodów z najmu – tymczasem odliczenie jest możliwe, ale tylko w przypadku działalności gospodarczej (i to w dodatku jedynie w połowie).

Co to oznacza? Zdaniem ekspertów, jeśli ktoś złożył formularz z błędnym wyliczeniem podatku, konieczna będzie korekta zeznania. Co więcej, w niektórych przypadkach może się skończyć również dopłatą podatku i odsetek.

Dodatkowy problem polega jednak na tym, że nie do końca wiadomo na ten moment, kto faktycznie powinien złożyć korektę zeznania. Błąd został wykryty 27 kwietnia. Nie wiadomo jednak, czy system błędnie odliczał składkę zdrowotną już od początku, czy też może problem pojawił się później. Z tego względu złożony PIT-28 powinni zweryfikować właściwie wszyscy, którzy wykazali w zeznaniu łącznie przychody z działalności gospodarczej i najmu. To z kolei oznacza, że biura rachunkowe i księgowi mogą mieć w nadchodzących dniach jeszcze więcej pracy – zwłaszcza, że jednocześnie pozostało już tylko kilka dni do złożenia zeznania podatkowego.

Czy MF zareaguje?

Kolejny problem polega również na tym, że do tej pory stanowiska w sprawie nie zajęło również Ministerstwo Finansów. Osoby, które złożyły (potencjalnie) błędny PIT-28 nie wiedzą zatem na razie, co robić – mogą albo zaczekać na oficjalne instrukcje ze strony MF, albo zdać się na porady biura rachunkowego czy księgowej. Jak w rozmowie z prawo.pl twierdzi Izabela Rutkowska, doradca podatkowy i wspólnik w kancelarii Savior Legal&Tax, jeśli podatnik dokonał należytej staranności i skorzystał z narzędzia udostępnionego przez KAS, to nie powinien być obarczany konsekwencjami błędu popełnionego przez organy państwowe – błędne rozliczenie nie jest bowiem efektem działań podatnika. Na ten moment nie wiadomo jednak, czy i jakie konsekwencje poniosą podatnicy, którzy złożyli błędne zeznanie – i czy np. będą zmuszeni do płacenia odsetek.