Z badania portalu Pracuj.pl wynika, że bardzo duża liczba Polaków wzięła sobie do serca konieczność realizacji postanowień noworocznych. Aby to zrobić, wielu pracowników w Polsce ma zamiar zmienić pracę i wprowadzić w swoim życiu większą równowagę pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym. Jednak to nie koniec noworocznych postanowień Polaków, które są związane z karierą zawodową.
3/4 Polaków ma zamiar zmienić pracę w 2025 roku. Jednak to nie koniec ich noworocznych postanowień
Tak wysoki odsetek osób, które mają zamiar zmienić pracę w Polsce, może mieć bezpośredni związek z niepewnością, dotyczącą sytuacji gospodarczo-politycznej w Polsce i na świecie. Tego typu trendy potwierdza badanie Pracuj.pl – według niego aż 54 proc. Polaków spodziewa się perturbacji i wyzwań na polu zawodowym, związanych z sytuacją gospodarczą. Niewiele mniejszy odsetek pracowników (47 proc.) obawia się o stabilność swojego zatrudnienia. O noworocznych postanowieniach pracowników mówi w raporcie Jolanta Lewandowska-Bitkowska, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju pracowników w Pracuj.pl:
Nowy rok to czas, w którym wielu pracowników dokonuje przemyśleń na temat swojej kariery, planując rozwój i różne, czasami rewolucyjne zmiany. Wyniki naszego badania wskazują, że pomimo wyzwań gospodarczych Polacy są gotowi do podejmowania odważnych kroków zawodowych. Szczególnym momentem na takie działania jest zawsze przełom roku. Jest to czas, w którym wyznaczanie planów i osobiste ambicje pomagają pracownikom lepiej radzić sobie z dynamiczną sytuacją na rynku pracy.
Aż 76 proc. badanych uważa, że podejmowanie odważnych kroków, dotyczących kariery zawodowej, będzie mieć sens, pomimo ryzyka nadejścia trudności gospodarczych w Polsce i na świecie.
Wysokość wynagrodzenia to najważniejszy czynnik, który sprawia, że Polacy są skłonni zmienić pracę
Pomimo tego, że wielu pracowników chce zmienić pracę np., dlatego, że źle się w niej czuje np. z powodu panujących tam relacji międzyludzkich, aż 81 proc. pracujących decyduje się na aplikowanie na inne stanowiska pracy z powodów finansowych. Z badania LiveCareer wynika także, że wielu pracowników jest skłonnych do zmiany pracy także ze względu na lepszą lokalizację nowego firmy.
Badania pokazują nam także, że podczas trwania procesu zmiany pracy pracownicy praktycznie w ogóle nie biorą pod uwagę misji firmy i potencjału branży na rynku. Wiele osób odpuszcza sobie także szukanie pracy z jednego powodu – braku lepszych ofert w okolicy. Duża część pracowników nie jest skłonna do szukania lepszego miejsca zatrudnienia także dlatego, że są oni pełni obaw co do wysokości wynagrodzenia u przyszłego pracodawcy.