ecommerce Zakupy

Sprzedający się ucieszą. Zmiany w komentarzach na Allegro będą dostępne nawet po upływie 90 dni

Rafał Chabasiński
22.03.2023
Sprzedający się ucieszą. Zmiany w komentarzach na Allegro będą dostępne nawet po upływie 90 dni

Największy polski portal ecommerce wprowadza kolejne zmiany w swoim regulaminie. Większość z nich wejdzie w życie już 11 kwietnia. Co nowego tym razem? Przede wszystkim zmiany w komentarzach na Allegro nawet po upływie 90 dni, zakaz współdzielenia konta z małżonkiem i rezygnacja z możliwości organizowania zbiórek na Allegro Lokalnie.

Allegro idzie na rękę sprzedawcom, którzy nakłaniają kupujących do skasowania niekorzystnej oceny

Allegro dość często zmienia swój regulamin i zasady świadczenia usług użytkownikom. W ten sposób portal na bieżąco reaguje nie tylko na potrzeby kupujących i sprzedających, ale także na zmieniające się realia rynku ecommerce. Jakie tym razem nowości i zmiany wprowadził ten marketplace? Najważniejsza z nich z pewnością ucieszy sprzedawców prowadzących działalność za pośrednictwem portalu. Chodzi bowiem o zmiany w komentarzach na Allegro oraz w sposobie wystawiania ocen.

Serwis postanowił ułatwić wystawianie i zmienianie ocen oraz komentarzy. Już od 11 kwietnia użytkownicy będą mogli wystawić ocenę nawet wówczas, gdy ich konto nie przeszło procesu pełnej aktywacji. Co więcej, kupujący uzyskają możliwość zmiany wystawionej oceny lub komentarza nawet po upływie terminu 90 dni. Wystarczy, że skontaktują się z Allegro za pomocą formularza kontaktowego i o to poproszą. Obecnie takiej możliwości nie ma, a po upływie 90 dni komentarze i oceny są praktycznie nie do ruszenia.

Dlaczego ta zmiana jest taka ważna? Nie da się ukryć, że opinie innych kupujących są dla konsumentów chyba najważniejszą wskazówką przy podejmowania decyzji o zakupie. W idealnym świecie duża liczba pozytywnych opinii o produkcie stanowi znakomitą wręcz zachętę. Problem pojawia się wraz z wystawianiem ocen niższych od maksymalnej i negatywnych komentarzy. Wielu sprzedawców staje na głowie, by skłonić nie do końca zadowolonego klienta do zmiany. Ci rozsądniejsi oferują rabaty i naprawienie ewentualnych niedomagań transakcji, z kolei desperaci są gotowi nawet straszyć kupującego sądem.

W momencie, gdy zmiany w komentarzach na Allegro są już niedopuszczalne, nawet dobra wola ze strony kupującego nie pomoże. Najnowsza propozycja Allegro uwzględnia możliwość wystąpienia szczególnych przypadków. Zmiany dotyczące kont z niepełną aktywacją również są po myśli przede wszystkim sprzedających. Dzięki temu ich produkty mogą liczyć na większą liczbę ocen.

Zmiany w komentarzach na Allegro to niejedyna nowość, która wejdzie w życie 11 kwietnia

Nowości w regulaminie serwisu to nie tylko zmiany w komentarzach na Allegro. Od 11 kwietnia nie będzie możliwe współdzielenia zwykłych kont z małżonkiem. Zamiast tego portal proponuje skorzystanie z Allegro Family. W dalszym ciągu możliwe będzie przepisanie własności konta na współmałżonka.

Podobna zmiana o charakterze organizacyjnym wchodzi w życie z dniem 1 czerwca tego roku. Wówczas Allegro wyłączy możliwość zakładania zbiórek na Allegro Lokalnie. Pieniądze wciąż można wypłacać na dotychczasowych zasadach. Jeżeli organizator zbiórki chce wypłacić pieniądze przed jej zakończeniem, to powinien skontaktować się z Allegro. Nie sposób nie zadać pytania o to, co serwis proponuje w zamian. Odpowiedź jest prosta: osoby chcące zorganizować w serwisie zbiórkę, powinny skorzystać z Allegro Charytatywnie.

Allegro zamierza również zmienić nazwę zakładki „Obserwowane” na „Ulubione” z dniem 11 kwietnia. Skąd ten pomysł? Tak naprawdę trudno powiedzieć. Faktyczne zastosowanie tej konkretnej zakładki odpowiadało jej dotychczasowej nazwie. Z drugiej strony, zmiana będzie lepiej współgrała z tym, w jaki sposób funkcjonują inne portale. Warto wspomnieć, że już wcześniej Allegro zmieniło symbol gwiazdki odpowiadający za obecne „Obserwowane” na serduszko.

Pozostałe zmiany wchodzące w życie tego samego dnia wydają się mniej istotne. Allegro wyłączy opcję rezerwacji towaru w serwisie Allegro Lokalnie. Wyłączy również leki weterynaryjne bez recepty spod obowiązywania darmowej dostawy w ramach pakietu Allegro Smart. Serwis zamierza również doprecyzować zasady funkcjonowania programu Allegro Protect.