Zmiany w prawie spadkowym – łatwiej o dziedziczenie na terenie całej UE

Codzienne Zagranica Dołącz do dyskusji
Zmiany w prawie spadkowym – łatwiej o dziedziczenie na terenie całej UE

Poparta przez sejm nowelizacja prawa spadkowego wprowadza Europejskie Poświadczenie Spadkowe.

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej, nasi obywatele podróżują po jej terenie bez większych problemów. Niestety w wielu przypadkach, gdy ktoś z rodziny, kto osiedlił się w jednym z krajów UE i zmarł, to zdarzały się przypadki problemów z realizacją praw spadkowych w Polsce. Jak wyliczono, co roku ponad 400 000 ludzi ma tego typu problemy.

Wprowadzone, dzięki poparciu sejmu, Europejskie Poświadczenie Spadkowe (EPS) pomoże wielu ludziom dochodzić swoich praw we wszystkich krajach UE z wyłączeniem Zjednoczonego Królestwa, Irlandii i Dania. Dokument ten poświadczy tytuł prawny do spadku wykonawcy testamentu lub samego spadkobiercy i zostanie uznany jednakowo we wszystkich krajach zrzeszonych w UE. EPS znalazło się w rozporządzeniu europejskim nr 650/2012 z 4 lipca 2012 roku.

Prawo do wydania EPS mają sądy, ale wyłączeni są z niego referendarze sądowi, a także notariusze, ale kontrolę nad nimi będzie sprawował sąd. Wybór sądu lub notariusza będzie zależał od osoby zainteresowanej spadkiem. Za wydanie ESP będzie pobierana opłata w wysokości 300 zł.

Wprowadzona nowelizacja prawa spadkowego pozwoli już od 17 sierpnia 2015 roku na szybkie i sprawne załatwianie spraw, bez konieczności przeprowadzania żmudnych procedur i ponoszenia dodatkowych kosztów.

Masz problemy związane ze spadkiem lub testamentem i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com