ecommerce

Allegro bierze się za usuwanie komentarzy

Rafał Chabasiński
22.08.2021
Allegro bierze się za usuwanie komentarzy

Największy polski portal ecommerce cały czas się rozwija. Wschodzące 9 września zmiany w regulaminie Allegro to nie tylko czysto prawna kosmetyka bez realnego wpływu na korzystanie z serwisu. Portal chwali się szeregiem nowych funkcji. Niestety, przy okazji podnosi koszt przesyłki w ramach opcji Allegro Smart.

Zmiany w regulaminie Allegro wreszcie uregulują kwestię usuwania komentarzy przez użytkowników

Użytkownicy portalu Allegro.pl otrzymali kilka dni temu wiadomość e-mail z informacją o szykujących się zmianach w regulaminie. Część z nich można określić mianem czysto kosmetycznych, które w dość ograniczony sposób wpłyną na korzystanie z Allegro. Inne dodają szereg nowych możliwości dla użytkowników. Niektóre jednak oznaczają dość daleko idące zmiany. Wszystkie wejdą w życie już 6 września.

W pierwszej kolejności należałoby umożliwienie logowania się za pomocą za pomocą danych biometrycznych urządzenia mobilnego, po uprzednim włączeniu tej funkcji. Równocześnie Allegro zastrzega, że te dane znajdują się na urządzeniu a sam serwis w żaden sposób ich nie przechowuje. Udostępnienie takiej możliwości to dobra wiadomość, biorąc pod uwagę jak szybko biometria wchodzi do ecommerce.

Regulamin Allegro w końcu uwzględni możliwość usunięcia komentarza przez kupującego. Do tej pory zawierał on przede wszystkim komentarze niezgodne z polityką serwisu, nieczytelne, czy wystawione przez pomyłkę. Warto jednak zauważyć, że już teraz jeśli użytkownik o to poprosił, na przykład w ramach polubownego rozwiązania sporu ze sprzedającym. Zmiana ma tutaj więc charakter bardziej dostosowujący treść regulaminu do realiów praktyki.

Kolejnym drobnym ułatwieniem dla użytkowników jest uwzględnienie dopasowania frazy także wówczas, gdy włączone zostanie sortowanie ofert. Dzięki temu portal będzie promować takie wyniki wyszukiwania, które są najbardziej zbieżne z tym, czego akurat szuka użytkownik.

Allegro najwyraźniej planuje ekspansję także na inne rynki poza Polską i otwiera się na użytkowników niepolskojęzycznych

Zmiany w regulaminie Allegro to także szereg udogodnień dla użytkowników mieszkających poza Polską. W grę wchodzi między innymi wybór języka, w jakim będzie wyświetlany tak serwis, jak i oferty. W pierwszej kolejności alternatywę dla języka polskiego ma stanowić angielski. Allegro planuje jednak z czasem wprowadzić następne.

Co jednak istotne: portal pozwoli na wybór kraju, do którego trafi przesyłka z zamówionym towarem. W takim przypadku wyświetlane będą jedynie te oferty, które przewidują transport do danego państwa. Za zamówienie będzie można również zapłacić w euro. Ponownie: Allegro zapowiada wprowadzenie z czasem obsługi także innych walut.

Warto jednak wspomnieć, że skorzystanie z tej możliwości może nie nastąpić już 6 września. Wprowadzenie zmian do regulaminu Allegro ma służyć przede wszystkim przygotowaniu ram organizacyjnych do rozwoju serwisu w tych kierunkach.

Wchodzące 6 września zmiany obejmują także szereg korekt w funkcjonowaniu serwisu i oferowanych przez Allegro usług

Zmiany obejmą także Allegro Smart. Portal Bankier.pl zauważa, że niebawem będzie drożej za przesyłki, z uwagi na koniec okresu promocyjnego. Sprzedający zamiast 1,99 zł zapłacą 3,99 zł. Zmieni się również sposób rozliczania kosztów transportu do punktów świadczących usługi pocztowe w stylu paczkomatów. Do tej pory sprzedający i Allegro współdzielili koszty wyłącznie w przypadku paczkomatów inPostu. Teraz sprzedający poniesie część kosztów także w przypadku punktów RUCH, Orlenu, czy Żabki.

Kolejną zmianą jest rezygnacja z opcji „przesyłka polecona” w ramach Allegro Smart. Poza tym programem jak najbardziej będzie można z niej skorzystać – po cenie takiej, jaką sprzedający ustawi w cenniku. Niejako w zamian, użytkownicy Allegro Smart będą mogli skorzystać z bezpłatnej dostawy i bezpłatnego zawrotu z Francji i Holandii.

Allegro wprowadza także nową aplikację Allegro Lokalnie, która ma zastąpić Allegro Sprzedaż. Uporządkowano również regulamin Allegro Pay i zarządzanie grupami rodzinnymi. Zmiany w regulaminie Allegro to także zmiany w polityce ochrony prywatności. Zalicza się do nich między innymi konieczność podania pełnej daty urodzenia przy zakładaniu konta Allegro Junior.