Zmiany w składaniu PIT za 2020. W tym roku logowanie do usługi Twój e-PIT na nowych zasadach

Podatki Technologie Dołącz do dyskusji (206)
Zmiany w składaniu PIT za 2020. W tym roku logowanie do usługi Twój e-PIT na nowych zasadach

Podatnicy muszą przyszykować się na zmiany w składaniu PIT za 2020 r. Wszystko w związku z uruchomieniem e-Urzędu Skarbowego – a przynajmniej jego podstawowej wersji. Zmiany są jednak kosmetyczne i wiążą się głównie z logowaniem. 

Zmiany w składaniu PIT za 2020. Logowanie przez e-Urząd Skarbowy

Kilka dni temu Ministerstwo Finansów ogłosiło uruchomienie e-Urzędu Skarbowego – premiera wprawdzie obejmuje na razie tylko kilka funkcjonalności, jednak ma to znaczenie m.in. dla podatników składających roczne rozliczenia PIT. To właśnie za pośrednictwem nowego serwisu będzie można skorzystać z usługi Twój e-PIT – została ona przeniesiona do systemu e-Urząd Skarbowy 1 lutego. Podatnicy będą musieli zalogować się na stronie www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/.

Aby zobaczyć swoje zeznanie podatkowe – przygotowane wstępnie przez skarbówkę – konieczne jest potwierdzenie swojej tożsamości. Można to zrobić albo podając dane autoryzacyjne, albo korzystając z profilu zaufanego, e-dowodu osobistego czy bankowości elektronicznej. Jeśli chodzi o dane autoryzacyjne, podatnik musi podać numer PESEL lub NIP, datę urodzenia, a także przychód za rok 2018 i 2019 (chodzi o kwotę z jednej z uzyskanych od płatnika informacji – PIT-11, PIT-8C, PIT-40A/11A, PIT-R). Warto przy tym zauważyć, że w gorszej sytuacji znajdują się osoby, które w 2018 r. nie składały PIT-u lub wprawdzie składały, ale nie wykazywały w nim żadnego przychodu. Ta grupa podatników nie może zalogować się do e-Urzędu Skarbowego przy użyciu danych autoryzacyjnych; możliwe jest jedynie zalogowanie się przy użyciu profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej.

Po zalogowaniu się do serwisu e-Urzędu Skarbowego podatnik powinien bez problemu odnaleźć usługę Twój e-PIT – jest widoczna w panelu głównym. Po jej wybraniu będzie miał dostęp do wstępnie wypełnionego zeznania za 2020 r. Warto przy tym zaznaczyć, że w tym momencie podatnicy nie mają jeszcze dostępu do PIT-ów za 2020. Mogą oni jedynie podejrzeć zeznania podatkowe za lata ubiegłe. Zeznanie za 2020 pojawi się dopiero 15 lutego. Z tego względu na ten moment do serwisu warto zalogować się wyłącznie w celu sprawdzenia, czy nie ma żadnych problemów z logowaniem i dostępem do panelu głównego.

Zmiany w składaniu PIT za 2020 są zatem kosmetyczne – właściwie wszystko sprowadza się do logowania przez inny serwis.

e-Urząd Skarbowy: do jakich informacji mają dostęp podatnicy od 1 lutego?

Zintegrowanie z usługą Twój e-PIT to nie jedyna funkcjonalność uruchomionego e-Urzędu Skarbowego. Oprócz tego podatnicy mogą znaleźć w serwisie informację o nałożonych mandatach w postępowaniach karno-skarbowych, złożyć niektóre pisma, zapłacić część podatków (na razie jest to możliwość zarezerwowana dla osób fizycznych). Do e-Urzędu Skarbowego przeniesiono również aplikację e-mikrofirma. Serwis ma być jednak w pełni gotowy dopiero w przyszłym roku.