Immunitet nie ochroni już przed mandatem – koniec przywilejów na drodze

Moto Dołącz do dyskusji
Immunitet nie ochroni już przed mandatem – koniec przywilejów na drodze

Ewa Kopacz zapowiada, że jeszcze w tej kadencji immunitet przestanie chronić przed mandatami. Z dróg zniknie także wiele fotoradarów.

Choć prawo jest dla każdego, to ciężko oprzeć się wrażeniu, że w niektórych jego aspektach jest podział na równych i równiejszych. Obecnie, żeby wystawić mandat kierującemu samochód posłowi, policjant musi skierować sprawę do przełożonego. Wniosek przechodzi jeszcze przez komendanta wojewódzkiego, prokuratora oraz marszałka Sejmu, który dopiero wtedy może uchylić immunitet. Wkrótce to się zmieni.

Projekt nowej ustawy czeka na wprowadzenie w życie już od lutego 2013 roku. Jest szansa, że w ciągu najbliższych miesięcy zacznie obowiązywać i mandatów na drodze będzie się musiał obawiać każdy, w tym chronieni dotychczas posłowie, senatorowie, prokuratorzy, a także GIODO, prezes IPN i rzecznik praw dziecka.

To nie koniec czekających nas zmian. Zapowiedziane zostało również działanie w sprawie tzw. trójpaku drogowego. W jego skład wchodzi budowa 2228 km dróg krajowych, 11 000 km dróg lokalnych oraz 400 zadań dotyczących likwidacji miejsc niebezpiecznych, m.in. przez wprowadzenie nowych oznakowań.

Co istotne z punktu widzenia przeciętnego kierowcy to fakt, że Straż Gminna oraz Straż Miejska nie będzie już mogła korzystać z mobilnych fotoradarów. Zwiększona ma być także liczba mobilnych stacji kontroli pojazdów.

Prace nad ustawami związanymi z poruszaniem się po drogach mają służyć naszej wygodzie i bezpieczeństwu. Czy rzeczywiście zmniejszy się liczba wypadków po wprowadzeniu nowych przepisów, oznakowań i remoncie dróg? Zobaczymy. Na razie wiadomo jednak, że jeśli prawa wejdą w życie, zmniejszyć się może liczba „uprzywilejowanych” kierowców, którzy niemal bezkarnie mogli do tej pory łamać przepisy.

Problemy z prawem drogowym, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.