W niedzielę po świętach pójdziemy na zakupy? Trwa dyskusja na temat zniesienia zakazu handlu 27 grudnia

Zakupy Dołącz do dyskusji (14)
W niedzielę po świętach pójdziemy na zakupy? Trwa dyskusja na temat zniesienia zakazu handlu 27 grudnia

Dzięki noweli do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 handel w niedzielę 6 grudnia został przywrócony. Czekają nas jeszcze dwie handlowe niedziele – 13 i 20 grudnia. W świąteczny tydzień jednak sklepy wstrzymają działalność na niemal cztery dni. Zniesienie zakazu handlu 27 grudnia jest jednak możliwe. MRPiT rozmawia w tej sprawie z Radą Dialogu Społecznego.

Zniesienie zakazu handlu 6 grudnia

Decyzję o zniesieniu zakazu handlu w niedzielę przed Świętami Bożego Narodzenia uzasadniono oczywiście wzmożonym okresem dokonywania zakupów. Galerie handlowe z powrotem są pełne klientów, mimo że ci muszą niekiedy stać w kolejkach przed wejściem do sklepów. Początkowo niedziele handlowe miały obowiązywać tylko 13 i 20 grudnia. Aby jednak jeszcze bardziej rozłożyć zintensyfikowanie przedświątecznych zakupów na większą ilość czasu, w zeszłym tygodniu zezwolono jeszcze na handel 6 grudnia, o czym mogliśmy się już przekonać.

Mimo tych „poluzowań” w handlu branża i tak potrzebuje klientów. Przy tym wszystkim trzeba też pamiętać, że wszyscy klienci i pracownicy sklepów ryzykują zarażeniem koronawirusem. Decyzje rządu co do wstrzymania i uruchamiania gospodarki i usług przestają mieć jakąkolwiek logikę.

Kiedy już jednak skorzystamy z handlowych niedzieli, ostanie zakupy przed świętami będziemy mogli zrobić jeszcze w wigilię do 14. Potem, aż do 28 grudnia, sklepy pozostaną zamknięte, co od klientów wymaga dobrego wcześniejszego zaopatrzenia, a handlowców pozostawia na cztery dni bez wpływów finansowych. Z racji strat, jakie ponieśli w czasie pandemii, branża nie może pozwolić sobie na taki przestój. Handlowcy, chcąc wykorzystać każdy dzień do tego, by nadrobić poniesione straty, zwrócili się do szefa „Solidarności” Piotra Dudy o poparcie ich pomysłu zniesienia zakazu handlu we wszystkie niedziele grudnia. Szczególnie ważna jest niedziela po świętach, kiedy nastąpi kumulacja dni bez handlu.

Zniesienie zakazu handlu 27 grudnia

„Solidarność” nie stanęła jednak po stronie handlowców, a rządową decyzję co do 6 grudnia w rozmowach z rządem wywalczyły związki zawodowe.

Dziś wiceminister rozwoju pracy i technologii Olga Semeniuk poinformowała o rozmowach, które MRPiT prowadzi z Radą Dialogu Społecznego w sprawie zniesienia zakazu handlu w niedzielę 27 grudnia. Argumenty przemawiające za tą inicjatywą są takie same jak w przypadku innych grudniowych niedziel – zmniejszona jednorazowa liczba kupujących, a więc mniejsze ryzyko zarażenia koronawirusem i zastrzyk finansowy dla branży.

Sama wiceminister popiera pomysł zniesienia zakazu handlu w poświąteczną niedzielę. Dodała jednak, że decyzja o kolejnym nadzwyczajnym odstępstwie od zakazu w czasie pandemii należy do rządowego zespołu zarządzania kryzysowego i samego premiera. Morawicki do tej pory sceptycznie odnosił się zakazu niedzielnego handlu. Wydaje się, że w obecnych rozmowach, na korzyść handlowców, znowu dużą rolę mogą odegrać przedstawiciele związków zawodowych.