Zobaczyłem liczby i moim zdaniem jest świetna kasa do wyciągnięcia ze szkoleń online

Biznes Edukacja Dołącz do dyskusji
Zobaczyłem liczby i moim zdaniem jest świetna kasa do wyciągnięcia ze szkoleń online

W 2023 roku, szkolenia online stały się niezwykle dochodowym przedsięwzięciem, szczególnie w obszarze medycyny. Największy dochód z biletów, który wyniósł 679 tysięcy złotych, osiągnęły webinary poświęcone ultrasonografii (USG), realizowane przez specjalistę w edukacji medycznej, który przeprowadził 31 wydarzeń sprzedając 6 825 biletów.

Innym znaczącym wydarzeniem było webinarium dotyczące metody samodzielnego usypiania dzieci, które wygenerowało 161 tysięcy złotych przychodu. Ponadto, międzynarodowa szkoła psychoterapii, oferująca kursy dla specjalistów, zebrała największą liczbę uczestników – 9 745 osób na 784 wydarzeniach, co stanowiło czołową pozycję pod względem ilości spotkań online i uczestników w tej kategorii.

Jak patrzę na te liczby oraz wyniki to sam zastanawiam się nad wdrożeniem kilku programów szkoleń. Można sobie przeczytać tutaj raport, który pokazuje jak zarabiali eksperci z branży głównie medycznej, ale czy nie da się przełożyć tych wyników na inne branże, np. podatkową, prawną czy księgową? Chętnie poznałbym też pogłębioną analizę tego kim byli najbardziej dochodowi szkoleniowcy – czy stała za nimi jakaś potężna marka osobista, Instagram, czy też udało im się ściągnąć uczniów wyłącznie siłą autorytetu i kompetencji.

Dobre pieniądze ze szkoleń online

Platforma ClickMeeting ujawnia również, że tzw. „power userzy”, czyli osoby aktywnie korzystające z możliwości platformy, zorganizowali 26% wszystkich wydarzeń. Przykładowo, jeden z nich przeprowadził 1 309 webinarów, przyciągając 12 558 uczestników. Sektor marketingu i sprzedaży zajął drugie miejsce z 24% wydarzeń, gdzie lider tej kategorii zorganizował 2 437 spotkań, na które zarejestrowało się 28 258 osób.

Martyna Grzegorczyk, Marketing Operations Manager w ClickMeeting, podkreśla, że webinary są kluczowym narzędziem dla ekspertów do dzielenia się wiedzą i promowania marki. Integracja z systemami płatności ułatwia generowanie dochodów, a platforma oferuje nowoczesne narzędzia do organizacji interaktywnych szkoleń online.

Branża szkoleń i consultingu również wykazała silną obecność, stanowiąc 20% wydarzeń na platformie, co pokazuje trend przenoszenia edukacji i doradztwa do przestrzeni wirtualnej. Z kolei webinary edukacyjne, w tym kursy językowe, stanowiły 14% wszystkich wydarzeń, z naciskiem na naukę języków orientalnych.

Oczywiście branża szkoleniowa zawsze cieszyła się całkiem niezłą rentownością, jednak „uzdalnienie” tejże tworzy całkiem nowe możliwości zasięgowe, a także znacząco zmniejsza koszty związane z transportem i organizacją. Jeśli jesteście w czymś dobrzy, a kredy ciąży – temat jest w mojej ocenie do rozważenia.