ZUS zapewnia, że jest gotowy do realizacji założeń tarczy antykryzysowej, a wnioski będą rozpatrywane priorytetowo

Firma Państwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (46)
ZUS zapewnia, że jest gotowy do realizacji założeń tarczy antykryzysowej, a wnioski będą rozpatrywane priorytetowo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprost stwierdza w komunikacie, że jest w zupełności gotowy do realizowania tarczy antykryzysowej. Organ uspokaja, bowiem pojawiały się głosy, jakoby praktyczny wymiar stosowania rozwiązań ratujących przedsiębiorców miał zderzyć się m.in. z rzekomą słabością ZUS-u.

ZUS jest gotowy na tarczę antykryzysową

Prof. dr hab. Gertruda Uścińska, prawniczka i politolożka, pełniąca obecnie funkcję prezesa ZUS, poinformowała, że organ jest gotowy na tarczę antykryzysową. Wskazała, iż:

Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa, będą realizowane priorytetowo i będą zautomatyzowane. Wychodzimy [ZUS – red.] z założenia, że w tym trudnym czasie należy zrobić wszystko, aby pomóc przedsiębiorcom i pracownikom

Jak słusznie wskazuje ZUS, w skład tarczy antykryzysowej wchodzi kompleksowy pakiet zmian w wielu różnych ustawach, co oznacza szerokie spektrum ułatwień – na przykład wyczekiwane przez przedsiębiorców zwolnienie (czyli  już nie odroczenie) ze składek ZUS na ubezpieczenie społeczne przez 3 miesiące dla niektórych grup przedsiębiorców. Prof. Uścińska uspokaja:

Jesteśmy przygotowani na wdrożenie rozwiązań prawnych, które są ułatwieniem dla wielu pracodawców i pracowników […]

W odniesieniu do dynamicznie zmieniającej się sytuacji, w przestrzeni publicznej pojawia się jeszcze jedno pytanie.

Czy ZUS-owi nie zabraknie pieniędzy?

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i tutaj uspokaja, dementując pojawiające się w mediach społecznościowych plotki, dotyczące wstrzymywania wypłat należnych świadczeń.

Proponowane w ustawie trzymiesięczne zawieszenie opłacania składek przez mikroprzedsiębiorców nie wpłynie negatywnie na ich świadczenia wypłacane z ZUS

Pieniądze znajdą się również dla osób, które nie są nigdzie zatrudnione, ale pracę wykonują – chodzi tutaj o osoby, które świadczą pracę na mocy umów cywilnoprawnych. Tarcza antykryzysowa zakłada możliwość wypłaty świadczenia postojowego do 2 tys. złotych, która – co ważne – obejmuje także osoby samozatrudnione.

ZUS przypomina także o zniesieniu opłaty prolongacyjnej od ulg w opłacaniu składek, a także o tym, że niektóre rozwiązania już formalnie weszły w życie – na przykład możliwość odroczenia niektórych składek, co obarczone jest obowiązkiem przedłożenia już maksymalnie uproszczonego, jednostronicowego wniosku. Prof. Uścińska tłumaczy bowiem”

Skróciliśmy do 1 strony i maksymalnie uprościliśmy wniosek o odroczenie płatności. Wystarczy wypełnić kilka danych i krótko wyjaśnić, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową firmy

Tarcza antykryzysowa rzecz jasna jeszcze nie weszła w życie, a nawet nie przeszła jeszcze wszystkich etapów procesu legislacyjnego. Bacząc jednak na obecną sytuację można mieć w zasadzie pewność, że propozycje jeszcze przed 1 kwietnia zyskają rangę prawa.