ZUS odrzuca już co trzeci wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Najwięcej składa się ich na Śląsku

Finanse Państwo Praca Zdrowie Dołącz do dyskusji
ZUS odrzuca już co trzeci wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Najwięcej składa się ich na Śląsku

Znamy najnowsze dane, dotyczące przyznawania renty z tytułu niezdolności do pracy. Według szacunków ZUS-u, w 2024 roku liczba wniosków o przyznanie tego świadczenia spadła o niespełna 1 proc. Z danych możemy także wywnioskować, że liczba decyzji odmownych jest bardzo duża. Co trzeci wniosek osoby, ubiegającej się o rentę tego typu, złożony w ZUS-ie, jest odrzucany.

Chcesz złożyć wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy? Jest duża szansa, że zostanie on odrzucony

Z informacji przekazanych przez agencję MondayNews Polska wynika, że ZUS nagminnie przyjmuje wnioski nie tylko od osób, które straciły zdrowie w wyniku wypadku przy pracy. Często o rentę z tytułu niezdolności do pracy ubiegają się osoby, które zmagają się z wrodzonymi problemami zdrowotnymi, a także psychicznymi. Nierzadko wnioski składają także osoby, które na co dzień odczuwają konsekwencje spowodowanego przez siebie wypadku komunikacyjnego.

Liczba wniosków o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy utrzymuje się na stałym poziomie. Oznacza to, że nasze społeczeństwo nie jest trapione nagłymi zmianami stanu zdrowia, które mogłyby negatywnie odbijać się na większej części osób w wieku produkcyjnym.

Województwo śląskie przoduje w liczbie wniosków o rentę z tytułu niezdolności do pracy

Z danych wynika, że największa liczba wniosków o tego typu rentę jest składana w województwie śląskim – w 2024 roku zarejestrowano ich 11,6 tys. Na dalszych pozycjach w zestawieniu znajduje się województwo mazowieckie – 10,2 tys., wielkopolskie – 9,4 tys. i małopolskie – 6,9 tys.

Eksperci nie wiedzą, dlaczego to akurat województwo śląskie przoduje w zestawieniu. O tych danych wypowiadała się dla MondayNews Anna Maria Dukat, ekspertka BCC ds. niepełnosprawności i polityki senioralnej:

Trudno wskazać jeden powód, dlaczego akurat w tych województwach jest najwięcej i najmniej wniosków. Pracownicy i przedsiębiorstwa zmieniają swoje miejsca pobytu. Wiele firm szybko powstaje i zamyka swoją działalność. Na Śląsku życie gospodarcze kręci się wokół górnictwa, ale i gęstość zaludnienia nie jest mała. W woj. mazowieckim rozwój gospodarczy kwitnie przy stolicy i jest sporo mieszkańców. Z kolei w zachodniej części kraju przemysł jeszcze dobrze działa. Tam mieszka ludność pracująca.

Aby otrzymać rentę tego typu, trzeba być bardzo odpornym psychicznie

Eksperci przyznają, że duża liczba odmów przyznania rent wskazuje na dość szczelny, a nawet nazbyt restrykcyjny system. Oczywiście jest on tak skonstruowany, aby przeciwdziałać wszelkiego rodzaju wyłudzeniom świadczeń.

Według ekspertów często zdarzają się tzw. cudowne ozdrowienia pacjentów, którzy nagle muszą udać się do pracy, pomimo tego, że wcześniej mieli przyznaną rentę z tytułu niezdolności do jej wykonywania. Często takie sprawy kończą się w sądach, gdzie wiele osób musi dochodzić swoich praw.

Samo przyznanie renty również nie jest prostym procesem. Często przeciąga się on z powodu braku kadry medycznej (m.in. lekarzy orzeczników), a także długiego procesu analizy dokumentacji.