ZUS ma ważną wiadomość dla rodziców. Chodzi o 800 plus

Finanse Państwo Rodzina Dołącz do dyskusji
ZUS ma ważną wiadomość dla rodziców. Chodzi o 800 plus

Od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie wysokość świadczenia wychowawczego – z 500 do 800 zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia rodzicom, czy wiążą się z tym dodatkowe formalności.

800 plus od stycznia 2024 r. ZUS wyjaśnia

Jeszcze w czerwcu tego roku rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej świadczenie wychowawcze z 500 do 800 zł, z kolei już w sierpniu prezydent Andrzej Duda podpisał uchwalone przez parlament przepisy. Tym samym 500 plus zostanie zwaloryzowane po raz pierwszy od momentu wprowadzenia programu – a świadczenie jest wypłacane rodzinom już od 1 kwietnia 2016 r. (choć początkowo pieniądze wypłacano jedynie na drugie i kolejne dziecko). Jak wylicza ZUS, podwyżka świadczenia, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 r., oznacza 3600 zł więcej w skali roku przy jednym dziecku, 7200 zł – przy dwójce, a aż 10 800 zł więcej przy trójce dzieci.

Podwyżka świadczenia może jednak budzić wątpliwości rodziców, jeśli chodzi o formalności – zwłaszcza że o 500 plus trzeba wnioskować co roku, na nowy okres świadczeniowy. Tym razem jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dla rodziców dobre wiadomości i uspokaja – ZUS sam zmieni wysokość świadczenia, a rodzic nie musi składać w tym celu dodatkowego wniosku. Świadczenie w nowej, wyższej wysokości obejmie wszystkich, którzy na 1 stycznia 2024 r. będą mieć prawo do świadczenia w okresie świadczeniowy trwającym od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Tym samym wniosek o 800 plus trzeba będzie złożyć dopiero na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Nabór zostanie otwarty już 1 lutego br. Informacja o wypłacie świadczenia w nowej wysokości zostanie przekazana uprawnionym za pośrednictwem PUE ZUS.

Wniosek o świadczenie w kolejnym okresie rozliczeniowym można złożyć na kilka sposobów

Osoby, które będą składać w przyszłym roku wnioskować o świadczenie na nowy okres rozliczeniowy muszą jednocześnie pamiętać, że obecnie można składać wnioski wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia, bankowości elektronicznej banków lub SKOK-ów, które współpracują z ZUS, a także poprzez aplikację mZUS. Zakład zachęca uprawnionych do składania wniosków zwłaszcza poprzez aplikację; jak już wcześniej tłumaczył, aplikacja jest dostosowana zarówno do smartfonów jak i tabletów, a ponadto zawiera funkcje przyspieszające wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin. ZUS przypomina też, że poprzez mZUS można wnioskować nie tylko o świadczenie wychowawcze 500 plus, ale również o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dofinansowanie na żłobek czy środki na wyprawkę szkolną w ramach programu Dobry Start.