Ponad połowa Polaków popiera ideę, zgodnie z którą pary jednopłciowe miałyby prawo do przysposobienia dzieci – wynika z najnowszego badania autorstwa IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Wyniki sondażu pokazują poziom akceptacji społecznej dla różnych form rodzicielstwa.
Z sondażu IBRiS, przeprowadzonego na początku lipca, wynika, że 51,7 proc. respondentów popiera pomysł wychowywania dzieci przez osoby tej samej płci, tworzących związek partnerski. Aż 84 proc. zwolenników przysposobienia dzieci przez pary jednopłciowe to wyborcy koalicji rządzącej.
Kończy się czas dyskusji, czas na decyzje – zapowiedział Tusk. Przepisy o związkach partnerskich politycy pewnie przyjmą jeszcze w tym roku
Premier Donald Tusk zapowiedział, że kończy się czas dyskusji i nadszedł czas na decyzje w sprawie ustawy o związkach partnerskich. Projekt wpisano do wykazu prac legislacyjnych rządu. W przypadku braku przeszkód Rada Ministrów przyjmie go w czwartym kwartale br. i wprowadzi w życie w 2025.
Projekt ustawy zakłada, że rejestrowany związek partnerski mogą zawrzeć dwie pełnoletnie osoby stanu wolnego, niezależnie od płci. Zawarcie takiego związku wpłynie na stan prawny partnerów, dlatego będzie konieczne urzędowe poświadczenie o braku przeszkód do sformalizowania relacji, składane przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego.
Pary bez ślubu są dziś według prawa obcymi sobie ludźmi, nawet jeśli żyją ze sobą kilkadziesiąt lat
Zarejestrowane związki partnerskie pozwolą na formalne uznanie i ochronę praw partnerów. Wprowadzą jasne zasady dotyczące majątku, podatków, prawa do informacji na temat zdrowia i dziedziczenia w drodze ustawy. Dziś prawo traktuje ludzi żyjących bez ślubu jak obcych. Nie ma znaczenia, czy żyją bez ślubu 5, 10 czy 50 lat. W świetle przepisów nic ich nie łączy. Nowa ustawa ma to zmienić poprzez uregulowanie statusu związków partnerskich i zapewnienie im praw zbieżnych z przymiotami małżeństwa.
Osoby w rejestrowanym związku partnerskim będą mogły ustanowić wspólność majątkową, zwaną wspólnością partnerską, poprzez umowę sporządzoną w formie aktu notarialnego. Umowa majątkowa partnerska określa, które przedmioty majątkowe wchodzą do wspólnego majątku. Co istotne, taka umowa może zostać zawarta jeszcze przed wstąpieniem w rejestrowany związek partnerski.
Kto jest największym przeciwnikiem przysposobienia dzieci przez pary jednopłciowe?
Z sondażu IBRiS wynika, że większość przeciwników przysposobienia dzieci przez pary jednopłciowe to wyborcy prawicowi (67 proc.); zwolennicy Konfederacji i PiS (87 proc.). Przeciwnikami są raczej mężczyźni (59 proc.), mieszkańcy wsi (59 proc.) oraz osoby z trojgiem lub większą liczbą dzieci (57 proc.). Czerpią oni wiedzę przeważnie z prasy (59 proc.) i TV Republika (94 proc.).