Zwolnienie z ZUS za maj 2021 i dodatkowe postojowe. Rząd jednak zdecydował się na przedłużenie pomocy dla firm

Finanse Firma dołącz do dyskusji (343) 29.07.2021
Zwolnienie z ZUS za maj 2021 i dodatkowe postojowe. Rząd jednak zdecydował się na przedłużenie pomocy dla firm

Edyta Wara-Wąsowska

Mogłoby się wydawać, że przedsiębiorcy nie mogą już liczyć na żadną dodatkową pomoc od rządu. Okazuje się tymczasem, że dość niespodziewanie rząd zdecydował o przedłużeniu niektórych form wsparcia. Niektórzy przedsiębiorcy mogą wnioskować o zwolnienie z ZUS za maj 2021 i o jeszcze jedno postojowe. 

Zwolnienie z ZUS za maj 2021 i dodatkowe postojowe. Jest dobra informacja dla przedsiębiorców

Rządzący już od dłuższego czasu nie decydowali się na przedłużenie pomocy dla firm. Kiedy premier i minister zdrowia ogłosili znoszenie kolejnych obostrzeń (i de facto – koniec lockdownu) było jasne, że przedsiębiorcy – skoro odzyskali możliwość zarabiania – na żadne dodatkowe wsparcie nie powinni już liczyć. Ostatecznie jednak okazuje się, że czeka ich miła niespodzianka.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Jak można przeczytać w informacjach o przyczynach i potrzebie planowanych rozwiązań,

Konieczność nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. (…) wynika z potrzeby zapewnienia dodatkowego wsparcia przedsiębiorcom, którzy działają w branżach szczególnie mocno dotkniętych konsekwencjami gospodarczymi epidemii COVID-19. Pomimo stopniowego znoszenia w ostatnim okresie obostrzeń i restrykcji sanitarnych sytuacja podmiotów funkcjonujących w niektórych sektorach gospodarki wciąż jest trudna.

Tym samym rządzący najwyraźniej uznali, że mimo wszystko – a szczególnie mimo znoszenia obostrzeń – sytuacja w niektórych branżach nadal jest ciężka. Zgodnie z przedstawioną istotą rozwiązań ujętych w projekcie, wsparcie ma mieć dwie podstawowe formy:

  • zwolnienie z ZUS za maj (dokładniej – za okres od 1 do 31 maja 2021 r.),
  • jedno – dodatkowo przyznawane – świadczenie postojowe.

Nadal trzeba będzie spełnić odpowiednie warunki

Aby ubiegać się o zwolnienie z ZUS za maj 2021 oraz o dodatkowe świadczenie postojowe, przedsiębiorcy nadal będą musieli spełnić odpowiednie warunki. Po pierwsze – będą musieli wykazać spadek przychodów. Możliwe będzie odniesienie się do przychodów uzyskanych w miesiącu poprzednim, w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, w lutym 2020 r. bądź we wrześniu 2020 r. Istotny będzie również kod PKD – weryfikowany na podstawie danych w rejestrze REGON na dzień 31 marca 2021 r. Lista kodów PKD uprawniających do skorzystania z pomocy będzie ujęta w projekcie rozporządzenia.

Przedsiębiorcy powinni jednocześnie uzbroić się w cierpliwość – planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to dopiero III kwartał 2021 r.