Zwolnienie z ZUS za maj 2021 i dodatkowe postojowe. Rząd jednak zdecydował się na przedłużenie pomocy dla firm

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (343)
Zwolnienie z ZUS za maj 2021 i dodatkowe postojowe. Rząd jednak zdecydował się na przedłużenie pomocy dla firm

Mogłoby się wydawać, że przedsiębiorcy nie mogą już liczyć na żadną dodatkową pomoc od rządu. Okazuje się tymczasem, że dość niespodziewanie rząd zdecydował o przedłużeniu niektórych form wsparcia. Niektórzy przedsiębiorcy mogą wnioskować o zwolnienie z ZUS za maj 2021 i o jeszcze jedno postojowe. 

Zwolnienie z ZUS za maj 2021 i dodatkowe postojowe. Jest dobra informacja dla przedsiębiorców

Rządzący już od dłuższego czasu nie decydowali się na przedłużenie pomocy dla firm. Kiedy premier i minister zdrowia ogłosili znoszenie kolejnych obostrzeń (i de facto – koniec lockdownu) było jasne, że przedsiębiorcy – skoro odzyskali możliwość zarabiania – na żadne dodatkowe wsparcie nie powinni już liczyć. Ostatecznie jednak okazuje się, że czeka ich miła niespodzianka.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazł się Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19. Jak można przeczytać w informacjach o przyczynach i potrzebie planowanych rozwiązań,

Konieczność nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. (…) wynika z potrzeby zapewnienia dodatkowego wsparcia przedsiębiorcom, którzy działają w branżach szczególnie mocno dotkniętych konsekwencjami gospodarczymi epidemii COVID-19. Pomimo stopniowego znoszenia w ostatnim okresie obostrzeń i restrykcji sanitarnych sytuacja podmiotów funkcjonujących w niektórych sektorach gospodarki wciąż jest trudna.

Tym samym rządzący najwyraźniej uznali, że mimo wszystko – a szczególnie mimo znoszenia obostrzeń – sytuacja w niektórych branżach nadal jest ciężka. Zgodnie z przedstawioną istotą rozwiązań ujętych w projekcie, wsparcie ma mieć dwie podstawowe formy:

  • zwolnienie z ZUS za maj (dokładniej – za okres od 1 do 31 maja 2021 r.),
  • jedno – dodatkowo przyznawane – świadczenie postojowe.

Nadal trzeba będzie spełnić odpowiednie warunki

Aby ubiegać się o zwolnienie z ZUS za maj 2021 oraz o dodatkowe świadczenie postojowe, przedsiębiorcy nadal będą musieli spełnić odpowiednie warunki. Po pierwsze – będą musieli wykazać spadek przychodów. Możliwe będzie odniesienie się do przychodów uzyskanych w miesiącu poprzednim, w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, w lutym 2020 r. bądź we wrześniu 2020 r. Istotny będzie również kod PKD – weryfikowany na podstawie danych w rejestrze REGON na dzień 31 marca 2021 r. Lista kodów PKD uprawniających do skorzystania z pomocy będzie ujęta w projekcie rozporządzenia.

Przedsiębiorcy powinni jednocześnie uzbroić się w cierpliwość – planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to dopiero III kwartał 2021 r.