Jest projekt zwolnienia ze składek ZUS osób samozatrudnionych. „Taka ustawa może zostać szybko wprowadzona”

Firma Dołącz do dyskusji (361)
Jest projekt zwolnienia ze składek ZUS osób samozatrudnionych. „Taka ustawa może zostać szybko wprowadzona”

Polski Ład to spory cios dla przedsiębiorców – również i tych samozatrudnionych, którzy wprawdzie nie zatrudniają pracowników, ale nie odliczą składki zdrowotnej od podatku, a jeśli np. prowadzą niewielkie biuro – nadal muszą opłacić wyższe rachunki za prąd czy gaz. Powrócił jednak pomysł, który mógłby im to wszystko „wynagrodzić”. Chodzi o zwolnienie ze składek ZUS osób samozatrudnionych. Płaciliby je tylko chętni. 

Zwolnienie ze składek ZUS osób samozatrudnionych. Czy projekt wreszcie ma szansę?

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców – podobnie jak pełne oskładkowanie umów zleceń, o którym również pisałam dzisiaj na łamach Bezprawnika – nie jest nowym pomysłem. Zazwyczaj kolejne projekty pochodziły ze środowisk „wolnościowych” i – jak łatwo można przewidzieć – nie spotykały się z entuzjazmem rządzących. Teraz koncepcja powraca po raz kolejny – za sprawą Pawła Kukiza. Proponuje on, by możliwe było zwolnienie ze składek ZUS osób samozatrudnionych; składki płaciliby tylko ci przedsiębiorcy, którzy sami by tego chcieli. Nie dotyczyłoby to wprawdzie składki zdrowotnej (której po zmianach w ramach Polskiego Ładu nie można odliczyć od podatku), ale już składek na ubezpieczenia społeczne – tak.

W Radiu Wrocław – 14 stycznia – Paweł Kukiz stwierdził, że projekt dobrowolnych składek do ZUS-u dla samozatrudnionych jest nie tylko gotowy, ale że on sam rozmawiał już na jego temat z Jarosławem Kaczyńskim. Nie zdradził jednak, jak do jego pomysłu podchodzi prezes PiS.

„Taka ustawa może zostać szybko wprowadzona”

Sam fakt, że w tym momencie z pomysłem wyszedł Paweł Kukiz, nie zachęca do rozpatrywania projektu na poważnie. Z drugiej jednak strony projekt poparł rzecznik MŚP i rada przedsiębiorców, licząca 340 organizacji. Co więcej – sam rzecznik jest przekonany, że paradoksalnie właśnie w tym zwolnienie ze składek ZUS osób samozatrudnionych ma szansę wejścia w życie. Jak stwierdził rzecznik MŚP w rozmowie z Superbizem, przyczynić się do tego może Polski Ład. Obciążenia przedsiębiorców zwiększyły się; jak podkreśla rzecznik, wcześniej wielu pracowników przechodziło na kontrakty B2B, bo było to dla nich bardziej opłacalne. W tym momencie powoli przestaje być – ze względu na brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej.

Dodatkowo rzecznik przypomina również, że przedsiębiorcy oceniają Polski Ład negatywnie – nie tylko ze względu na nowe obciążenia finansowe, ale również administracyjne. Jeśli rządzący zdecydowaliby się na wprowadzenie dobrowolnych składek ZUS dla samozatrudnionych, mogliby pokazać w ten sposób, że jednak starają się dbać o małe firmy. Samozatrudnieni, dla których nowe obciążenia związane z Polskim Ładem okazały się najwyższe, mogliby – chociaż na jakiś czas – zrezygnować z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne.

Oczywiście takie rozwiązanie niesie za sobą pewne ryzyko – samozatrudnieni mogliby po prostu przestać odkładać na emeryturę. Z drugiej strony najczęściej emerytury przedsiębiorców i tak bywają stosunkowo niskie, a każdy samozatrudniony podjąłby decyzję samodzielnie. Podobny system funkcjonuje już zresztą np. w Niemczech.

Na razie nie wiadomo, kiedy projekt mógłby trafić do Sejmu.