Zwrot VAT dla podróżnych coraz prostszy. Ministerstwo prezentuje appkę mTAX FREE PL

Podatki Technologie Dołącz do dyskusji
Zwrot VAT dla podróżnych coraz prostszy. Ministerstwo prezentuje appkę mTAX FREE PL

Od początku lutego zwrot VAR dla podróżnych, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania na terenie Unii Europejskiej stał się zdecydowanie łatwiejszy. Ministerstwo Finansów uruchomiło bowiem specjalnie dedykowaną aplikację, w którym przejrzymy wszystkie wystawione dokumenty. Podróżni znajdą ją zarówno w Google Play, jak i App Store.

Kiedy przysługuje zwrot VAT dla podróżnych spoza Unii Europejskiej?

TAX FREE to rozwiązanie dedykowane dla podróżnych odwiedzających nasz kraj i wywożących zakupione tu towary poza europejską wspólnotę. Nie chodzi więc o przypadki, gdy przedsiębiorca może odliczyć sobie VAT za paliwo zakupione w Niemczech. Ze zwrotu podatku od towarów i usług mogą skorzystać tylko osoby fizyczne nie mający miejsca stałego zamieszkania w Unii Europejskiej. Wszystko dlatego, że w niektórych przypadkach podatek VAT nie jest należny w sytuacji wywiezienia zakupionej rzeczy z Polski. Konieczne jest jednak spełnienie kilku warunków.

Przede wszystkim wartość zakupionego towaru musi przekraczać 200 złotych. Ponadto niezbędne jest, by sprzedawca był uczestnikiem programu TAX FREE. Jeśli te dwie przesłanki zostały spełnione wystarczy tylko przed zakupem zasygnalizować chęć skorzystania ze zwrotu VAT. Poza zwykłym paragonem fiskalnym otrzymamy wtedy specjalny dokument, który będzie trzeba pokazać Służbie Celno-Skarbowej. Ważne jest też, by wywożony towar był w stanie nienaruszonym.

Uprawnienie nie jest bezterminowe. Zgodnie z przepisami wywóz towaru musi nastąpić nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zakupu. Zwrotu podatku dokonuje sprzedawca lub trafia on bezpośrednio na konto bankowe podróżnego. Od początku lutego to drugie rozwiązanie ma dodatkowe plusy.

Aplikacja mTAX FREE PL przyda się podróżnym

Ministerstwo Finansów wraz z Krajową Administracją Skarbową ogłosili, że z nadejściem lutego udostępniona została nowa aplikacja mobilna mTAX FREE PL. Pozwala ona na swobodne zarządzanie dokumentami TAX FREE wystawionymi na terytorium Polski. Dzięki temu procedura ubiegania się o zwrot VAT dla podróżnych spoza Unii Europejskiej jest bardziej przejrzysta i zrozumiała.

Każdy kto zdecyduje się na zainstalowanie aplikacji na swoim smartfonie zyska dostęp do elektronicznej formy dokumentu TAX FREE, który wystawił dla niego sprzedawca. Możliwe będzie także sprawdzenie statusu online takiego dokumentu. Jest to o tyle istotne, że zwrot podatku od towarów i usług trwa zwykle dość długo, co wywołuje niepokój u podróżnych. Ponadto aplikacja umożliwi rezygnację z wydruku dokumentu elektronicznego TAX FREE, który wystawiają oddziały celne.

Pełną funkcjonalność mTAX FREE PL można uzyskać po jednorazowej autoryzacji dokonanej przez funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej. Dzieje się to na prośbę podróżnego w trakcie jednej z odpraw w systemie TAX FREE przechodzonych na granicy.