Spotkania z seniorami i życzenia świąteczne w czasie COVID-19 nie muszą odbywać się na odległość. We Francji opracowano specjalny tunel do covidowego przytulania

Dobre wiadomości Społeczeństwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (258)
Spotkania z seniorami i życzenia świąteczne w czasie COVID-19 nie muszą odbywać się na odległość. We Francji opracowano specjalny tunel do covidowego przytulania

Chyba każdy przyzna, że najlepiej życzenia świąteczne składać przy wigilijnym stole, kiedy możemy uściskać naszych rodziców i dziadków, choć w czasie panowania COVID-19 w wielu domach ten sposób życzeń będzie w tym roku wykluczony. To nie znaczy jednak, że w ogólne nie istnieje sposób na spotkanie, szczególnie naszych starszych bliskich. W jednym z francuskich domów spokojnej starości powstała kapsuła do przytulania. I trudno nie podejrzewać, że częstotliwość korzystania z niej w najbliższych dniach wzrośnie.

Kapsuła do przytulania

W Internecie ostatnio można znaleźć wiele zdjęć przedstawiających osoby, które przytulają się przez plastikową folię, zawieszoną na lince czy na jakimś drążku. Najczęściej bohaterami tych fotografii są osoby starsze, szczególnie zagrożone najpoważniejszymi konsekwencjami zakażenia wirusem SARS-CoV-2. We francuskim Jeumont powstało jednak najbardziej zaawansowane hermetyczne pomieszczenie dla „cywilów”, jakie do tej pory w Internecie widziałem, zwane przez twórców kapsułą czy bańką do przytulania.

Kapsułę zainstalowano na początku grudnia w domu spokojnej starości, tak by seniorzy mogli po wielu miesiącach izolacji zobaczyć się ze swoją rodziną. Kapsuła do przytulania to raczej tunel, którego „bąbelkowe” ściany są wypełnione powietrzem. W środku mieści się przeźroczysta ściana z wysokiej jakości folii, w której umieszczone są dwie długie plastikowe kieszenie, tak by dzieci i wnukowie mogli przytulić tatę, mamę, babcię lub dziadka. I szczególnie w czasie Bożego Narodzenia i COVID-19 złożyć życzenia świąteczne.

Reuters opisał spotkanie 97-letniej mieszkanki domu w Jeumont z rodziną. Collete Dupas weszła jednym końcem tunelu i stanęła przed foliową ścianą. Jej córki zbliżyły się w maseczkach z drugiej strony, każda nosiła swoje ubrania, kapsuła wyklucza używanie kombinezonów. Obie córki włożyły ręce w plastikowe rękawy, zawieszone na wysokości ramion, przykuliły swoją mamę i pocałowały przez plastikową powierzchnię. Kiedy wszystkie opuściły hermetyczne pomieszczenie, asystenci natychmiast je odkazili i przygotowali do kolejnego spotkania.

Stephanie Loiseau, asystentka z domu opieki w Jeumont w rozmowie z Reutersem wyznała, że widoczna jest zmiana w nastawieniu seniorów po spotkaniach z dziećmi i wnukami. Izolacja źle wpływała na ich psychikę, a co za tym idzie również zdrowie fizyczne. Spotkania w kapsule przyniosły mieszkańcom domu ukojenie.

Życzenia świąteczne i spotkania z seniorami w czasie COVID-19

Ten być może dosyć tkliwy opis nie jest zachętą do budowania tuż przed świętami podobnych kapsuł w naszych domach. Chciałbym raczej przypomnieć o seniorach, którzy dziś jeszcze bardziej przeżywają swoje odizolowanie, by uniknąć zakażenia koronawirusem. I jednocześnie – zachęcić do pomocy szczególnie samotnym starszym ludziom, którzy mieszkają na naszych osiedlach. Być może przed świętami potrzebują jeszcze zakupów i lepiej, żeby nie robili ich sami. Warto zapukać, odejść dwa metry od drzwi i w maseczce zapytać, w czym możemy pomóc.

Na pewno wielu z nas, żeby spotkać się z dziadkami czy rodzicami, o ile to było wcześniej możliwe, zrobiło sobie własną kwarantannę lub test przed wyjazdem na święta. Mimo tego warto jednak pamiętać, żeby nie rzucać się z uściskami i całusami na babcię albo dziadka, ale w tym roku bardzo ostrożnie postępować w kontakcie z seniorami. Inni spotkają się z nimi na wideorozmowach, których podobno wspomniana pani Dupas miała już dość, ale które czasami są jedynym wyjściem, żeby w czasie COVID-19 złożyć naszym seniorom świąteczne życzenia.