Rząd wesprze finansowo Polaków, którzy będą chcieli kupić nowy telewizor

Codzienne Technologie Dołącz do dyskusji (119)
Rząd wesprze finansowo Polaków, którzy będą chcieli kupić nowy telewizor

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na system DVB-T2/HEVC rozpocznie się już niebawem. Tymczasem rząd modyfikuje założenia co do wsparcia dla najuboższych przy wymianie sprzętu. Kwota dofinansowania ma wynieść do 250 zł na telewizor.

Operacja wejścia na nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej ma rozpocząć się już 28 marca 2022 r. Jak się jednak okazuje, nie przeszkadza to rządzącym, by na dwa tygodnie przed zmianami skusić kolejną część społeczeństwa do wymiany sprzętu. W praktyce obóz Zjednoczonej Prawicy dba, by każdy z nas po zmianach miał dostęp do telewizji publicznej.

250 zł dofinansowania na telewizor, kwota na dekoder bez zmian

Pierwotnie ustawa znana pod nazwą „Dekoder Plus” nie przewidywała rozróżnienia co do kwot dofinansowania. Przepisy sztywno ustanawiały uprawnienie do kwoty 100 zł przy zakupie dekodera jak i odbiornika telewizyjnego dla osób najuboższych. Teraz jednak rządzący uznali, że wysokość wsparcia powinna być zależna od planowanego zakupu.

W uzasadnieniu do zmian czytamy, że pomysłodawcy chcą dać każdemu możliwość wyboru, czy chce dokonać zakupu dekodera, czy też nowego telewizora. Tym samym osoba ubiegająca się o pomoc może dostać 100 zł dopłaty w przypadku wymiany dekodera lub 250 zł dofinansowania na telewizor spełniający nowe wymogi.

Projekt przewiduje także brak możliwości sfinansowania przez państwo zakupu dekodera, który będzie dołączany do ofert przedstawianych przez telewizje satelitarne czy kablowe.

Jak skorzystać ze wsparcia?

Rząd nie zamierza jednak faktycznie ograniczyć kręgu podmiotów uprawnionych do skorzystania z dofinansowania. Do uzyskania wsparcia wystarczy złożenie odpowiedniego oświadczenia. Nasza sytuacja materialna ma być na tyle zła, iż nie możemy sobie pozwolić na wymianę sprzętu. Ustawa nie przewiduje żadnego dokumentowania tego stanu. Nie trudno zatem odnieść wrażenie, że Zjednoczonej Prawicy zależy na tym, by dofinansowanie przypadło wszystkim chętnym.

Wniosek będzie można złożyć w dwóch formach. Opcją preferowaną przez ustawodawcę jest elektroniczne załatwienie sprawy przez stronę rządową. Dla osób z ograniczonym dostępem do usług cyfrowych, z pomocą przy tradycyjnej formie wniosku przyjdzie Poczta Polska.

W odpowiedzi na wniosek  dostaniemy specjalny kod ważny do końca 2022 r. Zrealizować go będzie można zarówno w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz poprzez internetowe platformy sprzedażowe.