To Plus zapoczątkował technologię 5G w Polsce. Zielony operator nadal jest jej niekwestionowanym liderem

Lokowanie produktu Technologie Dołącz do dyskusji
To Plus zapoczątkował technologię 5G w Polsce. Zielony operator nadal jest jej niekwestionowanym liderem

W tym roku miną już trzy lata odkąd do naszego kraju zawitała technologia 5. generacji. Dziś to, co jeszcze niedawno było zwykłą nowinką technologiczną, powoli staje się standardem. Nie byłoby to możliwe bez intensywnego rozwoju i nieustannych inwestycji. Doświadczyć mogą tego zwłaszcza klienci Plusa. To właśnie 5G w Plusie jest liderem, jeśli chodzi o zasięg i szybkość. 

COVID-19 nie powstrzymał rozwoju 5G w Plusie

Technologia 5G w Polsce pojawiła się w 2020 roku. Początkowo postęp nowej technologii miał opierać się na aukcji zorganizowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej na dostęp do czterech częstotliwości. Pandemia pokrzyżowała jednak plany UKE i ostatecznie procedury selekcyjnej przeprowadzić się nie udało. Co ciekawe pomimo tego, że o COVID-19 powoli wszyscy już zapominamy, zaległe aukcje nadal nie zostały zorganizowane.

Epidemiczna rzeczywistość nie zatrzymała jednak prywatnych operatorów we wprowadzeniu nowej technologii. Najlepsze rozwiązania wprowadził Plus – najszybszą sieć 5G w Polsce w paśmie 2600 MHz TDD o szerokości 50 MHz. Rozwiązania wzorowane na tych obecnych do tej pory w USA, czy Chinach, pozwalają na wykorzystywanie jednego pasma do nieustannie naprzemiennej transmisji. Najlepiej obrazuje to przykład dodatkowego pasa na autostradzie, który pojawia się w jednym lub drugim kierunku jazdy, w zależności od potrzeb.

Pozostali operatorzy w Polsce oferują technologię 5G opierając ją na paśmie 2100 MHz. Problem w tym, że dodatkowo częstotliwość jest dzielona pomiędzy użytkowników 4G i 5G. To znacznie wpływa na jej wydajność przy codziennym użytkowaniu. Zielony operator pasmo MHz TDD pozostawił jedynie dla klientów korzystających z 5G.

Od 100 nadajników do ponad 19 milionów odbiorców i statusu lidera technologii 5G

Droga jaką Plus przebył w ciągu nieco ponad dwóch lat jest imponująca. Początkowo, za pośrednictwem stu nadajników, z zasięgu 5G w Plusie mogli skorzystać mieszkańcy siedmiu miast w Polsce. Dziś z oferty zielonego operatora może skorzystać ponad połowa mieszkańców naszego kraju zamieszkujących tereny 800 miejscowości.

Co ważne, Plus stawia nie tylko na duże lokalizacje, ale także miejsca, gdzie do tej pory sieć najnowszej generacji była jedynie mrzonką. Pozwala to walczyć z wciąż obecnym wykluczeniem cyfrowym w mniejszych miejscowościach i wsiach. Dzięki dostępowi do 5G możliwe jest też rozwijanie nowoczesnych biznesów poza najbardziej rozchwytywanymi aglomeracjami.

Operator zajmuje niekwestionowane pierwsze miejsce w rankingu najszybszego Internetu piątej generacji w Polsce. Takie wnioski płyną chociażby z zestawienia za 2022 roku sporządzonego przez popularną platformę SpeedTest.pl. Plus zostawił konkurencję daleko w tyle. Nie wydaje się też, by miejsca w rankingu miały się w najbliższym czasie zmienić. Szefostwo firmy cały czas zapewnia bowiem o dalszych inwestycjach w rozwój technologii najnowszej generacji.

5G to nie tylko szybki Internet, ale prawdziwa technologia przyszłości

Droga, którą podąża Plus nie powinna nikogo dziwić. Dziś 5G kojarzone jest głównie z szybkim i stabilnym łączem, które pozwala na niezakłócone oglądanie filmów, organizację konferencji i dostarczanie wirtualnej rozrywki w przeróżnej postaci. W niedalekiej przyszłości najnowsza technologia może jednak realnie wpłynąć na inne aspekty życia codziennego.

Najprostszym i jednym ze sztandarowych przykładów jest tzw. internet rzeczy. Jest to koncepcja zakładająca, iż zidentyfikowane ze sobą przedmioty mogą gromadzić i przekazywać między sobą konkretne informacje. Dzięki temu sterowanie inteligentnymi funkcjami domu stanie się dużo prostsze, a także dużo bardziej intuicyjne.

Zyskać może także sfera publiczna. Mowa tu przede wszystkim o komunikacji miejskiej, czy organizacji ruchu w miastach. 5G ma potencjał, by stanowić źródło informacji dla pojazdów, które wymieniając się informacjami o wypadkach czy innych nagłych zdarzeniach, przyczynią się do zmniejszenia wypadków na naszych drogach.

Przykłady można tylko mnożyć. Eksperci wskazują, że najnowsza technologia jest odpowiedzią na przeróżne potrzeby jak choćby inteligentne rolnictwo. Dużo sprawniej może też działać sektor energetyczny, gdy ludzie nim sterujący będą mogli na bieżąco reagować na zapotrzebowanie w poszczególnych regionach. Biorąc pod uwagę wszystkie korzyści rozwój 5G wydaje się być nieunikniony.

Podobnie zresztą uważa Związek Polska Cyfrowa, który wskazuje, że rok 2023 powinien być czasem intensywnego przygotowania do wdrożenia nowej technologii. Jest to wyzwanie nie tylko dla samorządów, ale także przemysłu, gdzie automatyzacja i robotyzacja pracy powinna wejść na zupełny nowy poziom. W takiej rzeczywistości 5G staje się więc nie luksusem, ale standardem, bez którego już niedługo trudno będzie korzystać z wielu udogodnień.

5G w Plusie – oferta skrojona dla każdego

Zmieniające się realia dobrze rozumieją w Plusie, gdzie oferta na smartfony obsługujące technologię 5G jest naprawdę bogata. Wśród wielu dostępnych modeli warto zwrócić uwagę chociażby na Samsunga Galaxy A23 5G, którego można mieć już za złotówkę na start i 12 rat po 186,16 zł/mies. W tej półce cenowej wzrok przykuwa też OPPO Reno7 Lite 5G. W tym modelu wbudowana pamięć RAM wzrasta już do 8 GB, a jego cena to 199 złotych na start i prawie 210 złotych miesięcznie przez 12 miesięcy za sprzęt i abonament, a później 55 zł/mies. przez 12 miesięcy za abonament. Sprzęt w połączeniu z abonamentem w Plusie pozwoli na korzystanie z najlepszego Internetu 5. generacji w Polsce.

Bardziej wymagający również znajdą coś dla siebie. W ofercie zielonego operatora nie mogło zabraknąć flagowego produktu Apple jakim jest iPhone 14. W wersji z wbudowaną pamięcią 128 GB i technologią 5G klienci Plusa mogą go mieć nawet za 499 złotych na start oraz niecałe 260 złotych miesięcznie z ratami na 24 miesiące (w tym 55 zł/mies. za abonament).

Dla tych, którzy chcą korzystać z 5G w całym domu Plus przygotował specjalne routery. W tym segmencie dobrze prezentuje się DBG SpeedBox Router 5G CPE 3, który w 12 ratach łącznie kosztuje 1198,84 zł. Dzięki swoim wymiarom, a przy tym świetnym osiągom, świetnie wkomponuje się w krajobraz każdego pomieszczenia. Podpisując umowę na 12 rat łączna cena za sprzęt nie przekroczy 1300 złotych. Dodatkowo, Plus wprowadził niedawno router nowego typu – ODU-IDU 5G, składający się z zewnętrznego modemu i domowego routera (ZTE MC889 i Wi-Fi ZTE T3000).

Artykuł powstał w ramach współpracy reklamowej z Plus