Sprzedawca na Allegro odmówił sprzedaży wędki, bo kupujący miał „666” w pseudonimie

Gorące tematy Zakupy Dołącz do dyskusji (578)
Sprzedawca na Allegro odmówił sprzedaży wędki, bo kupujący miał „666” w pseudonimie

Na Bezprawniku widzieliśmy już naprawdę wiele, ale życie na szczęście wciąż potrafi nas pięknie zaskakiwać. Tym razem motywem przewodnim notki będzie satanizm na Allegro. 

Swoją historię na łamach portalu Wykop.pl opisała użytkowniczka o pseudonimie gosiage. Najwyraźniej na łamach Allegro posiłkuje się także ksywką, która zawiera trzy szóstki. Wyobrażam sobie, że jest to zatem coś w stylu „siwy666” albo „łysy_666”.

Liczba Bestii na Allegro

Jak powszechnie wiadomo, trzy szóstki, czyli 666, to tak zwana Liczba Bestii powszechnie kojarząca się z satanizmem. Jak tłumaczy Wikipedia:

Liczba Bestii – pojęcie odnoszące się do jednej z postaci 13 rozdziału Apokalipsy św. Jana – pierwszej z Bestii, popularnie utożsamianej z Szatanem lub Antychrystem. Jest ono zwykle kojarzone z liczbą 666, choć w niektórych wersjach tekstu wartość ta wynosi 616, 646 lub 665. Bywa ona zapisywana również jako „FFF” („F” jest szóstą literą alfabetu łacińskiego).

Najwyraźniej pan, któr sprzedawał na Allegro wędkę, uznał, że nie jest w stanie handlować z osobą, która może być powiązana z siłami nieczystymi. Z tego też względu Wykopowiczka przeczytała e-mail o następującej treści (pisownia oryginalna):

Proszę wybaczyć, ale 3 szóstki w nicku mają jednoznaczne inclinacje satanistyczne- to jest powszechnie używany przez satanistów symbol, mający swoje źródła w Biblii. Wybierają swój nick powinna Pani o tym wiedzieć i być bardziej ostrożna. Unikam utrzymywania kontaktów, w tym zawierania transakcji, z ludźmi, podającymi się za satanistów. Przykro mi.

Cała sytuacja wydaje się dość prawdopodobna, choć oczywiście nie można wykluczyć, że jest to wyrafinowany trolling na kształt wczorajszej pizzerii, na którą dało się nabrać NaTemat

Ale nic nie szkodzi, bo na Bezprawniku nawet takie absurdalne historie traktujemy jako świetną bazę wypadową do dalszych rozważań.

Czy 666 w nicku to dobry powód dla odmowy sprzedaży?

Aukcja, której dotyczy znalezisko na Wykopie prawdopodobnie nie jest przykładem sprzedaży konsumenckiej, w której jedną ze stron transakcji jest przedsiębiorca profesjonalnie zajmujący się handlem. Więcej o przypadkach odmowy sprzedaży przy okazji sprzedaży konsumenckiej napisaliśmy kiedy morele.net pomyliły się i zaczęły sprzedawać laptopy za 10 złotych. Generalnie, gdyby sprzedaży wędki dokonał właściciel sklepu internetowego, w świetle obowiązujących przepisów prawa, nie miałby prawa odmówić sprzedaży z powodu liczby „666” w nazwie kupującego.

W odniesieniu do nieprzedsiębiorcy ograniczenia są jednak zgoła odmienne. Nie znajduje tutaj bowiem zastosowania np. art 135 kodeksu wykroczeń:

Art. 135. [Ukrywanie towaru]
Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.

Regulamin Allegro potwierdza moje przypuszczenia, wynikające z Kodeksu cywilnego, iż moment kupienia przedmiotu na Allegro za pośrednictwem funkcji „Kup teraz” jest zawarciem umowy sprzedaży pomiędzy dwoma allegrowiczami. Także nawet jeśli obaj są osobami prywatnymi, nie wydaje się, by sprzedawca mógł odmówić sprzedaży z powodu tak błahego powodu jak liczba „666” w ksywce.

A jak Wy oceniacie tę sytuację? Obie strony sporu zaprezentowały sporą kulturę, jednak czy sprzedawca powinien odmawiać sprzedaży w obawie przez Panem Ciemności?